banner ad

Tak wyglądają potomkowie Charlesa Dickensa

9 lutego 2012

160 potomków Charlesa Dickensa zebrało się we wtorek na wyspach z okazji 200 rocznicy urodzin jednego z najwybitniejszych anglojęzycznych pisarzy.

Chociaż obchodami urodzin Dickensa żył na początku tego tygodnia cały świat, to jednak najważniejsze uroczystości odbyły się w rodzinnym mieście pisarza oraz w stolicy Anglii, w Londynie. Przyjechało na nie 160 potomków autora ?Klubu Pickwicka?. Organizowali już zjazdy w przeszłości, ale żaden nie był tak duży jak tym razem.

?Zorganizowanie tego zajęło pięć lat. Dziękuję Bogu za emaila? ? wyznał komandor Mark Dickens, pra-prawnuk pisarza a zarazem nominalna głowa rodu. Zajmuje się on drzewem genealogicznym rodziny od dwudziestu lat.

Tak imponujące grono potomków jest zapewne wynikiem tego, że sam Charles Dickens miał dziesięcioro dzieci, te zaś przez lata napłodziły rzeszę admirałów, sędziów, biznesmenów, pisarzy oraz aktorów, którzy rozprzestrzenili się po całym świecie od Afryki Południowej po Australię i Kalifornię.

Na pytanie, czy są jakieś czarne owce w rodzinie, komandor wyznał, że dużo, ale ? jak sam zaznaczył ? ?nie spotkałem jeszcze kogoś, kto by siedział w więzieniu. A przynajmniej nikogo, kto by mi o tym powiedział.”

Każdy z Dickensów obecny na zjeździe przyznawał w rozmowach, że zna twórczość sławnego przodka, aczkolwiek jedni dojrzeli do jego utworów wcześniej a inni później. Większość jako swoją ulubioną książkę podaje ?Davida Copperfielda?, ale nie zabrakło również głosów dla ?Klubu Pickwicka? i pozostałych utworów pisarza.

Jednym z potomków obecnym na uroczystościach był Harry Lloyd, aktor grający młodego Denisa Thatchera w filmie ?Żelazna dama?. Podsumowując uroczystość obchodów swojego pra-pradziadka powiedział: ?Wszystko, co sprawia, że rodzina będzie razem jest wspaniałe. W naszym przypadku dzieje się tak po prostu z powodu sławnego autora.?

Na zdjęciu powyżej możecie zobaczyć część żyjących potomków Dickensa, na zdjęciu poniżej natomiast samego pisarza w otoczeniu rodziny i przyjaciół w 1864 roku.

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy