banner ad

Tajemnicze stosy książek w Nowym Jorku, czyli jak pewien artysta podzielił się z obcymi ludźmi swoją biblioteczką

5 kwietnia 2016

artysta-rozdal-ksiazki-1
Mieszkający w Nowym Jorku artysta Shaheryar Malik uznał, że książki leżące na półkach marnują się, dlatego postanowił podzielić się z mieszkańcami miasta swoją osobistą biblioteczką. Stosy tytułów pojawiły się w różnych miejscach, łącząc nieznanych sobie ludzi z całego świata.

W ramach inicjatywy o nazwie Projekt Czytelniczy Malik pozostawił w popularnych miejscach Nowego Jorku stosy książek pochodzących z jego domowej biblioteczki. Nie obserwował jednak, kto sięgnie po którąś z nich, nie wracał też później, aby sprawdzić, czy wszystkie zniknęły.

Według Malika wracanie na miejsce, aby sprawdzić, co się stało z książkami, za bardzo przypominałoby wirtualne życie, jakie obecnie prowadzimy. „W dzisiejszych czasach możemy wrócić i spojrzeć na coś, co zamieściliśmy w sieci, kiedykolwiek chcemy. Godzinami możemy pałętać się po portalach społecznościowych (oglądając swoje stare posty)” – powiedział w rozmowie z „Huffington Post”.

artysta-rozdal-ksiazki-2

Malik pozwala więc książkom żyć własnym życiem. Pozostawia jedynie krótką instrukcję: „Weź książkę. Którąkolwiek chcesz. A gdy ją skończysz, napisz do artysty”. W każdym tomie wydrukował namiary mailowe do siebie. Wszystkich, którzy się z nim skontaktowali, zapytał, którą książkę wzięli i skąd pochodzą. Jak wyliczył, do tej pory otrzymał siedemdziesiąt maili od ludzi z ponad trzydziestu krajów rozsianych po całym świecie. Na tym się jednak nie kończy, ponieważ wielu zapewne wciąż nie skończyło czytać zabranych pozycji, więc wiadomości będzie jeszcze więcej.

artysta-rozdal-ksiazki-3

Projekt został zainicjowany wiosną zeszłego roku. Malik przechodził Mostem Brooklińskim i chciał sobie zrobić selfie. Uznał jednak, że podobnym zdjęciem dzielą się na portalach społecznościowych wszyscy. Zamiast tego wolał podzielić się z ludźmi czymś namacalnym. Wierząc, że książki leżące na półce są w pewnym sensie martwe i bezwartościowe, dopóki ponownie nie sięgnie po nie ktoś inny, wpadł na pomysł, aby rozłożyć w różnych lokacjach Nowego Jorku tomy pochodzące z jego osobistej biblioteczki. Stosiki pojawiły się m.in. na Moście Brooklińskim, w Central Parku, na stacji metra przy Times Square, na schodach przy zejściu do rzeki Hudson czy w windzie na Upper West Side.

artysta-rozdal-ksiazki-4

Jak twierdzi Malik, dzięki swojemu przedsięwzięciu w jakiś sposób połączył się z wieloma przypadkowymi ludźmi. „Nigdy ich nie widziałem ani nie spotkałem, ale wiem, co przeczytali i vice versa” – mówi Malik, określając projekt jako „dość osobiste” doświadczenie. „Najdziwniejsze jest to, że dałem obcym osobom część mnie, a jednak wciąż to mam w sobie”.

Na załączonych zdjęciach możecie zobaczyć miejsca, w których Malik pozostawił swoje książki:

artysta-rozdal-ksiazki-5

artysta-rozdal-ksiazki-6

artysta-rozdal-ksiazki-7

artysta-rozdal-ksiazki-8

[aw]
fot. Daniel Yim
źródło: Huffington Post

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy