banner ad

Tajemnicze edynburskie rzeźby z książek ruszają w trasę

3 sierpnia 2012


Tajemnicze rzeźby z książek podarowane przez anonimowego artystę edynburskim placówkom kulturalnym zostaną po raz pierwszy wystawione na widok publiczny.

Pierwsza rzeźba w kształcie drzewka wyrastającego z książki pojawiła się w marcu zeszłego roku na stole Szkockiej Biblioteki Poezji z załączoną karteczką: „Wiemy, że biblioteka to coś więcej niż tylko budynek pełen książek. Książka zaś jest czymś więcej niż stronami pełnymi słów. To dla Was, w celu wsparcia bibliotek, książek, słów, idei… gest (może poetycki ?)”

„Prowadzę bibliotekę od dwunastu lat i nic, co do tej pory zrobiliśmy, nie przyciągnęło do nas tyle uwagi, jak ten niespodziewany podarunek w marcu zeszłego roku” ? napisała na łamach „The Guardian” dyrektorka biblioteki, Robyn Marsach.

W następnych miesiącach na terenie edynburskich bibliotek oraz innych instytucji kulturalnych zaczęły pojawiać się kolejne rzeźby, budząc dzięki Internetowi ogromne zainteresowanie miłośników książek na całym świecie. Ostatnia z serii dziesięciu rzeźb podarowana została ponownie Szkockiej Bibliotece Poezji.

„Każdego dnia(?) byliśmy zasypywani tymi samymi pytaniami: 'Czy wiecie kim jest rzeźbiarz?'” ? opowiada Marsach, która wpadła na pomysł zorganizowania jedynej w swoim rodzaju objazdowej wystawy wszystkich dziesięciu rzeźb. „Wiemy, że to kobieta, tylko po prostu jej nie znamy. Składałam tekst do książki, która zostanie wydana w związku z wystawą i złapałam z nią kontakt, jednak poprzez anonimowy adres e-mailowy, co akurat zadowala nas obje.”

Tajemniczość i anonimowość autorki jest jednym z istotnych elementów, które składają się na popularność książkowych rzeźb. Zbiór ruszy w swoją pierwszą trasę po szkockich wystawach w połowie sierpnia tego roku.

fot. Chris Scott

Tematy: , ,

Kategoria: newsy