„Sztuka kochania” – historia kobiety, która zrewolucjonizowała życie seksualne w Polsce za pomocą jednej książki

24 stycznia 2017


27 stycznia na ekrany polskich kin wejdzie film „Sztuka kochania” opowiadający historię Michaliny Wisłockiej – kobiety, lekarki, seksuolożki, która dokonała niemożliwego, szeroko otwierając drzwi polskich sypialni. A wszystko za sprawą jednej książki.

„Jest to bardzo nietuzinkowa opowieść, nawet jak na biografię” – mówi Maria Sadowska, reżyserka filmu.

Michalina Wisłocka rozpoczęła swoją karierę medyczną w latach 50. W krótkim czasie, jako lekarz ginekolog, zaskarbiła sobie serca pacjentek, które ustawiały się w długich kolejkach przed drzwiami jej gabinetu. Wisłocka długo szukała swojej drogi zawodowej, jak sama mówiła, chciała zostać drugą Marią Skłodowską-Curie. Wkrótce odnalazła swoje powołanie, którym okazała się edukacja seksualna Polaków. Doktor Wisłocka zrozumiała, że kluczem do udanego związku i życia intymnego jest przede wszystkim zrozumienie drugiej osoby. I tej myśli poświęciła całe swoje życie.

„Widzę w postaci Michaliny Wisłockiej tragiczny paradoks. Wisłockiej nie udało się prywatnie osiągnąć tego, o czym pięknie i mądrze pisała oraz radziła tysiącom kobiet” – zauważa Krzysztof Rak, scenarzysta filmu.

Michalina Wisłocka miała bowiem bardzo burzliwe życie prywatne. W czasie wojny spotkała swoją najlepszą przyjaciółkę, Wandę, z którą odnowiła znajomość. Koleżanka zamieszkała z panią doktor i jej mężem, Stachem. Ich relacja z dnia na dzień zaczęła się zacieśniać, doprowadzając do nieoczywistego związku trójki ludzi. Owocami tej relacji została dwójka dzieci – Krysia i Krzyś. Z pozoru szczęśliwe życie szybko zaczęło się kruszyć, a drogi Wandy, Stacha i Michaliny rozeszły się.

Po rozstaniu z dotychczasowym „życiem rodzinnym” przyszedł czas na wielką i płomienną miłość z marynarzem Jurkiem. Uczucie rozkwitło w malowniczych plenerach Lubniewic, gdzie Wisłocka pracowała w tamtejszym ośrodku wczasowym. Znajomość z Jurkiem trwała krótko, ale intensywnie i zaważyła na dalszym życiu miłosnym i zawodowym lekarki. To właśnie z namiętnym marynarzem Wisłocka doznała prawdziwego spełnienia seksualnego i to on stał się inspiracją do napisania książki, która wkrótce miała zmienić życie milionów Polaków.

Kiedy Wisłocka była już uznaną lekarką, do której gabinetu ustawiały się kolejki pacjentek, na jej życiowej drodze pojawiła się Tereska, młoda redaktorka, która namówiła Michalinę do wydania książki. O publikację „Sztuki kochania” autorka musiała walczyć z partyjnymi dygnitarzami i cenzurą. Poradnik był przez lata blokowany przez Komitet Centralny, jednak dzięki interwencji pacjentek Wisłockiej oraz jej wytrwałości w dążeniu do celu, w końcu został wydany w 1976 roku. „Sztuka kochania” wyprzedała się w zaskakującym tempie, stając się absolutnym bestsellerem. Nakład osiągnął wielkość 7 milionów egzemplarzy, co znacznie przewyższyło wyniki, jakie zdobyły Biblia i „Pan Tadeusz”. Na rynek trafiło też dziesiątki tysięcy sztuk pirackich dodruków.

„W tamtych czasach sfera seksualna zamykała się w sypialniach i z nich nie wychodziła. I bezapelacyjnie Michalina Wisłocka była pierwszą, która włączyła w tych sypialniach światło” – mówi Justyna Wasilewska, grająca w filmie rolę Wandy. „Oprócz tego, że tę książkę czyta się jak fantastyczną beletrystykę, jest też skarbnicą wiedzy dla osób, które nie wiedzą jak” – dodaje Magdalena Boczarska, która wciela się na ekranie w postać Michaliny.

„Uważam że 'Sztuka kochania’ jest bardzo aktualna pod wieloma względami. W dzisiejszych czasach może już nie potrzebujemy tak wiele wiedzy merytorycznej, ponieważ z każdej strony epatuje na nas seks, pornografia, ale zapomnieliśmy o tej drugiej stronie, psychologicznej” – zauważa reżyserka Maria Sadowska.

Premiera filmu „Sztuka kochania” zapowiedziana jest na piątek 27 stycznia. Poniżej możecie zobaczyć zwiastun tej produkcji:

W związku z premierą filmu w księgarniach znajdziemy również kultowy poradnik Michaliny Wisłockiej, wznowiony po latach przez Agorę w zupełnie nowej odsłonie, ze wstępem prof. Zbigniewa Izdebskiego oraz nowym rozdziałem dotyczącym antykoncepcji.

Warto również zwrócić uwagę na opublikowaną przez Świat Książki publikację Konrada Szołajskiego „Wisłocka czyli jak to ze 'Sztuką kochania’ było” będący zbeletryzowaną biografią Michaliny Wisłockiej, opowiadającą o życiu prywatnym odważnej i energicznej pani ginekolog oraz przybliżającą historię wydania rewolucyjnej „Sztuki kochania”. Autor bohaterkę swojej książki poznał osobiście. Wyreżyserował film z jej udziałem zatytułowany „Sztuka kochania według Wisłockiej”.

fot. Next Film

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy