Szkic przedstawiający Charlotte Brontë zidentyfikowano jako autoportret pisarki
Znana biografistka literacka, Claire Harman, twierdzi, że rysunek, jaki znajduje się na atlasie należącym niegdyś do Charlotte Brontë, to autoportret wykonany przez pisarkę na cztery lata przed opublikowaniem „Dziwnych losów Jane Eyre”.
Wprawdzie szkic na atlasie szkolnym był od lat znany naukowcom, jednak do tej pory nie ujawniano go publicznie, ponieważ sądzono, że wykonała go prawdopodobnie koleżanka szkolna przyszłej pisarki podczas jej pobytu w Brukseli. Uwagę zwrócono na niego dopiero teraz dzięki nowej biografii Charlotte Brontë napisanej przez Claire Harman.
Badaczka twierdzi, że na trop naprowadziła ją powieść „Dziwne losy Jane Eyre”, która zawiera wiele wątków autobiograficznych. Pojawia się w niej scena, w której tytułowa bohaterka przeżywa rozterki, bo dochodzi do wniosku, że pan Rochester nie ma w stosunku do niej poważnych zamiarów i nie lubi jej bardziej niż zwykłego pracownika, ponieważ nie zasługuje na szczególne względy, gdyż jest biedną i prostą kobietą. Siada więc przed lustrem i rysuje swój autoportret, aby przekonać samą siebie o swej nieatrakcyjności.
Zdaniem Harman fragment ten znajduje potwierdzenie w biografii pisarki i wiąże się ściśle z jej pobytem w Brukseli, kiedy to powstał rysunek. Młoda Charlotte przez jakiś czas uczęszczała tam wspólnie ze swą siostrą Emily do szkoły dla młodych panien. Zadurzyła się w mężu dyrektorki placówki i nie była w stanie zapomnieć o nim, kiedy już opuściła szkołę. Bombardowała go rozdzierającymi serce listami, mężczyzna pozostał jednak w stosunku do niej obojętny.
Podobnie jak Jane Eyre Charlotte nie uważała się za atrakcyjną dziewczynę. Przyszła pisarka miała duże kompleksy z powodu swojego wyglądu ? uważała, że ma duży nos, wydatne czoło, przeszywające spojrzenie i wykrzywione w jedną stronę usta, które miały ukryć gnijące zęby. I te cechy są widoczne na rysunku. Zdaniem badaczki ustawienie twarzy wskazuje na to, że Charlotte, podobnie jak Jane Eyre, mogła wykonać go, spoglądając w lustro. Umiejętności plastycznych do stworzenia realistycznego szkicu na pewno jej nie brakowało. Przez pewien czas chciała bowiem być malarką i ćwiczyła rysowanie nawet przez dziewięć godzin dziennie.
Wprawdzie stuprocentowej pewności co do autorstwa szkicu nie możemy mieć, jednakże zdaniem Ann Dinsdale opiekującej się zbiorami po pisarce w Brontë Parsonage Museum, twierdzenie Harman wydaje się bardzo prawdopodobne, szczególnie że przedstawiona na szkicu młoda Charlotte przypomina dorosłą Charlotte uwiecznioną na obrazie George?a Richmonda, jednym z dwóch znanych portretów autorki wykonanych za jej życia.
[am]
TweetKategoria: newsy