Syn J. D. Salingera walczy o usunięcie listu pisarza opublikowanego w internecie

12 września 2011

salinger-list-syn
Syn zmarłego rok temu J. D. Salingera walczy z handlarzem pamiątek, Garym Zimetem o usunięcie zeskanowanego listu ojca zamieszczonego przez handlarza w internecie.

Pochodzący z 1957 roku list jest zaadresowany do producenta filmowego i wyraża obawy pisarza przed zaadaptowaniem na potrzeby filmu powieści „Buszujący w zbożu”. Gary Zimet opublikował list na stronie z pamiątkami, które handlarz przeznaczył do sprzedania (na stronie można kupić m.in. korespondencję Zygmunta Freuda czy unikatowe zdjęcie podpisane przez Oskara Schindlera). I chociaż list Salingera znalazł nabywcę to handlarz wciąż publikuje na swojej stronie jego skan.

Syn pisarza, Matt Salinger wysłał do Zimeta list, w którym zamieścił stanowisko, że jakakolwiek publikacja – nawet online – rękopisów ojca bez zezwolenia jest pogwałceniem prawa i żądał natychmiastowego usunięcia skanów ze strony.

W wywiadzie telefonicznym, udzielonym The Huffington Post, handlarz tłumaczył, że list umieszczony jest na stronie od półtorej roku więc wydaje mu się dziwne, że syn pisarza dopiero teraz skontaktował się z nim w tej sprawie. Zimet zaznaczył, że to pierwszy raz, kiedy ma problemy związane z prawem autorskim dotyczące pamiątek publikowanych na stronie.

Prawdopodobnie dopóki sytuacja nie zostanie rozstrzygnięta list wciąż będzie „wisiał” na stronie handlarza. Można zapoznać się z jego treścią klikając tutaj.

Na zdjęciu poniżej syn pisarza, aktor Matt Salinger:

matt-salinger

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy