Sylvester Stallone sprzedaje część kolekcji rzadkich książek

22 lutego 2017


Hollywoodzki aktor i scenarzysta Sylvester Stallone wystawia na sprzedaż blisko tysiąc woluminów ze swojej prywatnej kolekcji rzadkich książek.

Jak skomentował prezes nowojorskiego domu aukcyjnego Heritage Auctions Greg Rohan, dla osób, które kojarzą Stallone’a jedynie z ról w takich filmach, jak „Rambo” czy „Rocky”, może być „małą niespodzianką”, że aktor posiada w prywatnych zbiorach unikatowe egzemplarze dzieł gigantów literatury, z których wiele opatrzonych jest autografami pisarzy.

Pośród najciekawszych okazów znajdujących się w bibliotece Stallone?a można wypatrzyć jeden z 300 zestawów „Dzieł wszystkich” Walta Whitmana z 1902 roku z nadzwyczajną pocztówką z 1890 roku zawierającą odręczną notkę poety, 10-tomowe, oprawione w skórę wydanie powieści Sir Waltera Scotta z 1910 roku z odręcznym listem sporządzonym przez autora w 1807 roku, 22-tomowy komplet dzieł Nathaniela Hawthorne?a (również z autografem) z 1900 roku, pierwsze wydanie „Wojny i pokoju” Lwa Tołstoja z 1886 roku, eseje Plutarcha, 40-tomowy zestaw dzieł Washingtona Irvinga, jeden z 25 wprowadzonych do obiegu w Stanach kompletów „Komedii ludzkiej” Balzaka, dzieła zebrane Roberta Browninga i Elizabeth Barrett Browning, powieści sióstr Brontë i innych pisarzy.

Choć tego typu książek nie posiada się do zaczytywania, myliłby się ten, kto by sądził, że zainteresowania literackie Sylvestra Stallone?a kończą się jedynie na lokowaniu kapitału w cennych woluminach. „On jest chodzącą encyklopedią literatury i wiedzy filmowej” ? powiedziała o aktorze w 2015 roku koleżanka po fachu, Tessa Thompson. „Potrafi na przykład siedzieć i cytować Voltaire?a. Ciągle rzuca dowcipy i lubi zagadki”.

Książki zostaną wystawione na licytację w nowojorskim domu aukcyjnym Heritage Auctions w dniu 8 marca. Będzie to już druga wyprzedaż rzeczy z prywatnej kolekcji aktora. Pierwsza odbyła się w 2015, a jej przedmiotem były pamiątki związane z hollywoodzką karierą Stallone’a.

[am]
fot. Creed: Narodziny legendy, Heritage Auctions

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy