Światowy rekord: autor „napisał” ponad sto tysięcy książek

21 września 2012


Amerykanin Philip M. Parker jest autorem, który opublikował pod swoim nazwiskiem rekordową ilość książek ? ich liczbę szacuje się obecnie na sto sześć tysięcy tytułów.

Jak donosi dziennik „The Huffington Post”, miano najbardziej płodnego pisarza można przypisywać Parkerowi już od 2008 roku, jedynie liczba wydanych pozycji z roku na rok wzrasta. Zakres tematyczny książek Amerykanina jest imponujący ? od toreb golfowych, statków i gotowania aż po królów czy narkolepsję. Parker jest autorem ponad 180 książek dotyczących butów, ponad 200 tytułów o wosku oraz 6 o kwaśnych marynatach z czerwonej kapusty.

Warto podkreślić, że niektóre z tych książek mają całkiem przyzwoitą objętość. Dla przykładu taka pozycja jak „Perspektywy dla szczotek do WC i uchwytów w Stanach Zjednoczonych na lata 2007-2012” ma 677 stron i kosztuje 495 dolarów!

Chociaż Parker piastuje stanowisko profesora na Wydziale Zarządzania w INSEAD (jedna z największych prywatnych szkół zarządzania i biznesu na świecie) i miałby predyspozycje do napisania wielu analitycznych prac, za jego niezwykle płodną twórczością kryje się coś zupełnie innego. O naukowcu zrobiło się głośno w 2008 roku, kiedy wyznał, że wymyślił komputer, który pisze za niego książki. Jak twierdzi, wyprodukowanie jednej pozycji do jego obszernej bibliografii zajmuje urządzeniu około 20 minut.

Proces przebiega w następujący sposób: profesor podaje komputerowi informacje o konkretnym zagadnieniu, jakie go w danym momencie interesuje, potem podłącza sprzęt do dużej bazy danych, komputer zaś przy pomocy opracowanych naukowo algorytmów wybiera odpowiednie dane i formatuje w postaci książek.

Na dzień dzisiejszy księgarnia Amazon posiada w ofercie ponad 106 tysięcy tytułów „autorstwa” Parkera oraz ponad 600 tysięcy pozycji podpisanych szyldem utworzonej specjalnie do tego celu oficyny Icon Group. Wszystkie dostępne są dzięki usłudze „druk na żądanie”. Pośrednio czyni to profesora (albo jego komputer) najpłodniejszym pisarzem na świecie. Wprawdzie książki nie trafiają na listy bestsellerów i w większości zbierają od klientów Amazona niepochlebne recenzje, przy tak ogromnej ilości tytułów działalność może się okazać całkiem intratnym zajęciem. Parker pisze również książki w tradycyjny sposób. Ale tą nieefektywną metodą dorobił się zaledwie pięciu wydanych publikacji.

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy