Suzanne Collins wyda kolejną książkę ze świata „Igrzysk śmierci”. Premiera w 2025 roku, film zobaczymy 1,5 roku później

7 czerwca 2024

„Ballada ptaków i węży” nie była jednorazowym powrotem Suzanne Collins do świata „Igrzysk śmierci”. Autorka zapowiedziała właśnie kolejną książkę rozgrywającą się w powstałym na ruinach dawnej Ameryki Północnej państwie Panem. Nowa powieść ma ukazać się w 2025 roku, natomiast 1,5 roku później do kin wejdzie jej ekranizacja.

Trylogia „Igrzyska śmierci” zakończona w 2010 roku powieścią „Kosogłos” sprzedała się na całym świecie w ponad 100 milionach egzemplarzy. Pomimo ogromnego sukcesu autorka nie zamierzała kontynuować serii. Jeszcze w 2015 roku podtrzymywała zdanie, że „nadszedł czas, aby przenieść się do innych krain”. Jednak cztery lata później zadziwiła czytelników i świat wydawniczy informacją, że ​​pracuje nad prequelem, którego akcja rozgrywa się 64 lata przed pierwszym tomem. Książka zatytułowana „Ballada ptaków i węży” ukazała się w 2020 roku i – podobnie jak trzy poprzednie – doczekała się filmowej adaptacji. Teraz dowiadujemy się, że nie był to jednorazowy powrót do świata, który przyniósł Suzanne Collins międzynarodową sławę.

Wydawnictwo Scholastic ogłosiło, że 18 marca 2025 roku ukaże się piąta książka z serii zatytułowana „Sunrise on the Reaping” (z ang. „Wschód słońca podczas Dożynek” lub „Świt podczas Dożynek”). Podobnie jak „Ballada ptaków i węży” będzie to prequel trylogii „Igrzyska śmierci”. Fabuła nowej powieści rozpocznie się w momencie Dożynek przed 50. Głodowymi Igrzyskami. Oznacza to, że autorka umieściła historię 40 lat po pierwszym prequelu, a 24 lata przed tym, nim Katniss Everdeen została trybutką.

Suzanne Collins nie ujawnia na razie szczegółów fabuły. Wiemy jedynie, że inspiracji do pisania książki dostarczył XVIII-wieczny szkocki filozof David Hume oraz współczesna plaga dezinformacji. „W przypadku 'Wschodu słońca podczas Dożynek’ zainspirowała mnie koncepcja ukrytego podporządkowania Davida Hume’a i – według jego słów – 'łatwość, z jaką wielu rządzonych jest przez nielicznych'” – oświadczyła Collins. „Historia pozwoli także zgłębić mechanizm wykorzystania propagandy i władzę tych, którzy kontrolują narrację” – dodała.

Wytwórnia Lionsgate, która zrealizowała filmowe adaptacje wszystkich poprzednich książek z serii „Igrzyska Śmierci”, tego samego dnia ogłosiła, że powstanie również ekranizacja nowej powieści. Preprodukcja najwyraźniej musiała się już rozpocząć, ponieważ podano dokładną datę kinowej premiery filmu. „Wschód słońca podczas Dożynek” będzie można zobaczyć na ekranach 20 listopada 2026 roku. Reżyserią po raz kolejny zajmie się Francis Lawrence.

[am]

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy