Sukces piłkarzy z Islandii na Euro 2016 odpowiedzialny za wzrost zainteresowania tamtejszą literaturą

7 lipca 2016

islandia-pilka-ksiazki-1
Szef największego wydawnictwa w Islandii, Forlagi?, powiedział, że sukces, jaki odniosła piłkarska drużyna jego kraju, dochodząc do ćwierćfinału Euro 2016, sprawił, że zainteresowanie tym niewielkim wyspiarskim krajem bardzo wzrosło. Co ciekawe, przełożyło się to także na rynek wydawniczy.

„Wraz z sukcesem i zainteresowaniem, jakie ściągnęła na siebie Islandia podczas Euro, odczuliśmy znaczny wzrost zainteresowania naszymi autorami i ich dziełami, co jest bardzo miłe” ? mówi Egilla Örn Jóhannsson. Wyraźny wzrost zapytań o prawa do tłumaczeń sięga daleko poza Europę i USA aż po wydawców z Korei Południowej i Tajwanu.

Jóhannsson tłumaczy to faktem, że wydawcy i czytelnicy chcą dowiedzieć się czegoś więcej o niewielkim kraju, którego drużyna zaszła tak daleko. Każdy zaś wie, że jednym z najlepszych sposobów, aby poznać wyspę i zamieszkujących ją ludzi, jest literatura. A w tej dziedzinie Islandia zajmuje poczesne miejsce.

Choć populacja kraju liczy jedynie 330 tysięcy osób, to co 10 z nich jest autorem, gdyż opublikowała przynajmniej jedną książkę. „Istnieje u nas takie powiedzenie, że każdy Islandczyk napisał albo chce napisać książkę” – mówi Jóhannsson. „Codziennie otrzymujemy średnio jeden nowy manuskrypt, a to tylko my – istnieje przecież ponad 100 wydawnictw działających każdego roku na rynku”.

Na równie wysokim poziomie utrzymuje się czytelnictwo. Z badań przeprowadzonych w 2013 roku przez Uniwersytet Bifrost wynika, że 93% mieszkańców Islandii przeczytało w ciągu roku przynajmniej jedną książkę, a połowa ludności sięgnęła po 8 książek.

Chcecie więc poznać Islandię? Zacznijcie od tamtejszej literatury, zwłaszcza że wiele tytułów opublikowano w polskim przekładzie. Najpopularniejszymi twórcami islandzkich kryminałów są Arnaldur Indri?ason i Árni Thórarinsson. W ostatnich latach mieliśmy również okazję poznać książki takich pisarzy, jak Yrsa Sigur?ardóttir, Hallgrímur Helgason, Stefán Máni i Sjón.

islandia-pilka-ksiazki-2

[am]
źródło: The Guardian, BBC

Tematy: , ,

Kategoria: newsy