„Studium w szmaragdzie” – opowiadanie Neila Gaimana o Sherlocku Holmesie w świecie Cthulhu doczeka się komiksowej adaptacji

4 października 2017


Neil Gaiman, autor m.in. „Amerykańskich bogów” czy „Mitologii nordyckiej”, uwielbia bawić się (pop)kulturowym dziedzictwem. Nic zatem dziwnego, że słynny Brytyjczyk swego czasu napisał unikatowe opowiadanie o Sherlocku Holmesie zatytułowane „Studium w szmaragdzie”. Teraz dowiadujemy się, że trwają prace komiksową adaptacją tej historii.

Tytuł opowiadania (i powstającego komiksu) nawiązuje oczywiście do kultowej już dziś powieści „Studium w szkarłacie” Arthura Conana Doyle?a, w której po raz pierwszy przedstawiono postać Sherlocka Holmesa i doktora Watsona. Historia wymyślona przez Gaimana stanowi jednak nie tylko hołd dla twórczości Doyle?a, ale również H.P. Lovecrafta. Na brytyjskim tronie zasiada bowiem królowa, jedna z Wielkich Przedwiecznych, którzy przed 700 laty pokonali ludzkość i od tego czasu rządzą światem. Fabuła koncentruje się na dochodzeniu związanym z serią brutalnych morderstw w londyńskiej dzielnicy Whitechapel, znanej jako miejsce kryminalnej aktywności niejakiego Kuby Rozpruwacza. W śledztwo zaangażowany jest oczywiście Sherlock Holmes działający z polecenia inspektora Lestrade?a ze Scotland Yardu. Opowiadanie znaleźć można w zbiorze „Rzeczy ulotne. Cuda i zmyślenia”, który ukazał się w Polsce nakładem wydawnictwa Mag. W 2004 roku „Studium w szmaragdzie” przyniosło Gaimanowi nagrodę Hugo dla najlepszego opowiadania. Kilka lat później na podstawie tej historii powstała nawet gra planszowa.

Teraz adaptacją opowiadania na potrzeby komiksu zajmuje się Rafael Albuquerque, ceniony rysownik, współautor serii „Amerykański wampir”. Za warstwę kolorystyczną odpowiada natomiast Dave Stewart (kolorysta m.in. „Hellboya”). Album liczyć będzie 80 stron, a jego premiera została zapowiadana na 20 czerwca 2018 roku nakładem Dark Horse Comics.

Historie o Sherlocku Holmesie są chętnie wykorzystywane przez twórców komiksów. Wyróżnić tutaj należy chociażby mangę „Sherlock” autorstwa Jaya, która fabularnie i wizualnie nawiązuje do serialu BBC z Benedictem Cumberbatchem w roli głównej, a także frankofońskie miniserie pisane przez Sylvaina Corduriégo, w których słynny detektyw musi mierzyć się z paranormalnymi istotami („Sherlock Holmes i Wampiry Londynu”, „Sherlock Holmes i Necronomicon”). Od niedawna za sprawą wydawnictwa Egmont poznajemy też początki Sherlocka za sprawą cyklu „Crime Alleys”.

Poniżej możecie zobaczyć okładkę komiksowej adaptacji „Studium w szmaragdzie”:

[mw]

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: newsy