„Strażak” – nowa powieść Joego Hilla, syna Stephena Kinga, zapowiedziana na maj

30 listopada 2015

strazak-joego-hilla-zapowiedz
Joe Hill, autor poczytnych powieści grozy a prywatnie syn najpopularniejszego współczesnego pisarza tego gatunku, Stephena Kinga, zapowiedział na maj premierę swojej czwartej powieści. „The Fireman” (z ang. „Strażak”) opowiadać będzie o ogólnoświatowej pandemii samozapłonu i grupie nieprawdopodobnych bohaterów z tytułowym Strażakiem na czele, którzy walczą, aby ocalić cywilizację.

„To moja wersja ?Bastionu?, nasączona benzyną i podpalona” ? mówi Joe Hill. Książka nieustępująca wiele grubością poprzedniej powieści autora, „NOS4A2”, to ? jak twierdzi wydawca ? „wspaniała opowieść o nadziei i walce o przetrwanie na przekór wszystkiemu”. Nikt nie wie dokładnie, kiedy i jak to się zaczęło. Przerażająca nowa plaga rozprzestrzenia się lotem błyskawicy po całym kraju, uderzając w kolejne miasta: Boston, Detroit, Seattle. Lekarze nazywają to Draco Incendia Trychophyton, ale wszyscy inni traktują to jako Smoczą Łuskę, wysoce zakaźny, śmiertelny zarodnik, który powoduje, że na ciałach gospodarzy pojawiają się na pozór piękne, czarno-złote znamiona, które są symptomem tego, że ich ciała staną w płomieniach. Miliony ludzi są zakażone, ogień wybucha wszędzie i nie ma żadnego antidotum. Nikt nie może czuć się bezpieczny.

Ciężarna Harper Grayson, pełna współczucia pielęgniarka z powołania, która leczyła setki zainfekowanych pacjentów, zanim jej szpital nie spłonął doszczętnie, odkryła, że na jej skórze też wykwitła złotawa plamka. Kiedy epidemia wybuchła, wraz z mężem Jakobem zawarła pakt, że w razie zarażenia wezmą sprawy w swoje ręce i odbiorą sobie życie. Teraz, ku przerażeniu Jakoba, Harper mówi, że chce żyć, przynajmniej dopóki nie nadejdzie termin rozwiązania. W szpitalu widziała, jak zainfekowane matki rodziły zdrowe dzieci, i wierzy, że jej maleństwu też nic się nie stanie, jeśli będzie żyła wystarczająco długo, aby urodzić.

Przekonany, że jego dobrotliwa żona zaraziła go chorobą, Jakob zaczyna odchodzić od zmysłów, w końcu porzuca ją, ich spokojną okolicę w Nowej Anglii i popada w przerażenie. Chaos sprzyja rodzeniu się przemocy. Powstaje bezlitosna Brygada Kremacyjna, samozwańcza grupa błąkająca się po ulicach i lasach, by tropić i eksterminować tych, którzy ich zdaniem przenoszą wirusa. Ale Harper nie jest zdana jedynie na siebie: tajemniczy i frapujący nieznajomy, którego przelotnie spotkała w szpitalu, mężczyzna w brudnej żółtej kurtce strażackiej, który przechadza się pośród ruin New Hampshire, nosząc zakrzywiony żelazny pręt, staje okrakiem nad przepaścią między szaleństwem i śmiercią. Znany jest jako Strażak, szaleniec dotknięty Smoczą Łuską, który nauczył się kontrolować ogień w sobie, używając go jako tarczy do ochrony ściganych i jako broń do pomszczenia skrzywdzonych. Gdy cały świat legł w gruzach, a ogień wymyka się spod kontroli, Harper musi poznać tajemnice Strażaka, zanim jej życie ? i życie jej nienarodzonego dziecka ? pójdzie z dymem.

Światowa premiera powieści zapowiedziana została na 16 maja 2016 roku. Poniżej możecie zobaczyć zwiastun książki:

Wszyscy, którzy znają dobrze angielski, mogą też zapoznać się z pierwszymi 30 stronami powieści:

[am]
fot. Joe Hill

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy