Stół, przy którym siostry Brontë pisały swoje powieści, wrócił do ich rodzinnego domu po 154 latach

28 stycznia 2015

stol-siostr-bronte
Muzeum sióstr Brontë zlokalizowane w ich rodzinnym domu, na plebani w Haworth, w angielskim West Yorkshire, zakupiło stół, przy którym autorki napisały niegdyś swe słynne powieści.

580 tysięcy funtów ? tyle kosztował XIX-wieczny mahoniowy stół, przy którym powstały m.in. „Wichrowe wzgórza” Emily Brontë, „Jane Eyre” Charlotte Brontë i „Lokatorka Wildfell Hall” Anne Brontë. Zakup sfinansował brytyjski Fundusz Pamięci Dziedzictwa Narodowego (National Heritage Memorial Fund). „Jest to jeden z najważniejszych zabytków literackich XIX wieku” ? powiedziała Ann Dinsdale, kierownik kolekcji muzeum i autorka licznych książkowych opracowań na temat życia i twórczości trójki sióstr.

Stół posiada na powierzchni plamy od atramentu, ślady po świecach i wyrzeźbioną literę E. W 1861 roku, po śmierci ojca rodziny, Patricka Brontë, stół został kupiony przez pana Ogdena, którego rodzina odsprzedała później mebel dalej. Muzeum sióstr Brontë miało wcześniej możliwość wypożyczania eksponatu na specjalne okoliczności (m.in. z okazji 150. rocznicy publikacji „Wichrowych wzgórz” i „Jane Eyre”), teraz odkupiło mebel na stałe.

Carole Souter, prezes Funduszu Pamięci Dziedzictwa Narodowego, powiedziała, że stół powinien być „zachowany dla narodu i wystawiony publicznie tak, jak stał w domu pierwotnie”. W związku z tym już od lutego tego roku mebel będzie można podziwiać w jadalni domu sióstr Brontë w Haworth.

[aw]
źródło: BBC
fot. Bronte Society

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy