Stephen King najbardziej wpływowym pisarzem w Hollywood

29 listopada 2012


Magazyn „The Hollywood Reporter” opublikował listę 25 najbardziej wpływowych żyjących pisarzy w Hollywood. Pierwsze miejsce w zestawieniu zajął mistrz współczesnej grozy, czyli Stephen King.

Przy wyborze kierowano się zasadą, aby ilość i popularność ekranizacji szła w parze z sukcesami w działalności wydawniczej oraz oddziaływaniem kulturowym. Autor „Lśnienia” i „Zielonej Mili” był w tym względzie niekwestionowanym liderem. Z ponad 50 powieściami na koncie i 400 milionami sprzedanych egzemplarzy Kingowi udało się zgromadzić filmografię, jakiej mogliby pozazdrościć mu najwięksi hollywoodzcy gracze. Jego dziełami zajmowali się wielcy reżyserzy (Stanley Kurbick, Brian De Palma, David Cronenberg, Rob Reiner czy Frank Darabont) oraz największe sieci telewizyjne (ABC nakręciła miniserial ?Bastion?, TNT adaptowało opowiadania z tomu ?Marzenia i koszmary?). W tym momencie trwają bardziej lub mniej zaawansowane prace nad przynajmniej dziesięcioma kolejnymi ekranizacjami, w tym ?Komórka?, remake „To” i ?Metoda oddychania?, nie wspominając o kilkuletnich przymiarkach do realizacji ?Mrocznej Wieży?.

Drugie miejsce w zestawieniu zajął niedoceniany w Polsce a uwielbiany w Hollywood Elmore Leonard. Na podstawie dzieł 87-letniego autora, który w tym miesiącu otrzymał medal za całokształt osiągnięć podczas gali wręczania National Book Award, powstało 20 produkcji kinowych (w tym „Jackie Brown”, „Co z oczu to z serca” i dwukrotnie „3:10 do Yumy”) oraz 7 seriali i filmów telewizyjnych (m.in. „Justified: Bez przebaczenia”).

Warto również odnotować niewielki, lecz istotny komiksowy akcent zestawienia. Na szóstym miejscu, dzięki dużej popularności serialu telewizyjnego na podstawie swojej sztandarowej serii „Żywe trupy”, uplasował się Robert Kirkman. Najmłodszy w pierwszej dziesiątce autor (rocznik 1978) to tytan pracy ? pisze jednocześnie scenariusze do czterech comiesięcznych serii komiksowych, współprodukcje serial, jest również współudziałowcem w jednym z czterech największych amerykańskich wydawnictw komiksowych.

W czołówce zestawienia nie mogło zabraknąć oczywiście pisarzy, których powieści stały się kanwą największych tegorocznych przebojów ekranowych, czyli George?a R. R. Martina (serial HBO „Gra o tron”), Suzanne Collins („Igrzyska Śmierci”), Stephenie Meyer (ostatni film z serii „Zmierzch”). Towarzystwa dotrzymuje im E. L. James. Chociaż autorka nie może pochwalić się jeszcze żadnymi ekranizacjami w dorobku, to jednak prawa do sadomasochistycznej trylogii zapoczątkowanej powieścią „Pięćdziesiąt twarzy Greya” udało jej się sprzedać za rekordową kwotę 5 milionów dolarów.

Poniżej możecie zapoznać się z pełną listą 25 najbardziej wpływowych pisarzy w Hollywood:

1. Stephen King
2. Elmore Leonard
3. Nicholas Sparks
4. E.L. James
5. Suzanne Collins
6. Robert Kirkman
7. George R.R. Martin
8. James Patterson
9. Michael Lewis
10. Stephenie Meyer
11. J.K. Rowling
12. Tom Clancy
13. Dennis Lehane
14. Charlaine Harris
15. Daniel H. Wilson
16. Ken Follett
17. Cormac McCarthy
18. Seth Grahame-Smith
19. Laura Hillenbrand
20. Jeff Kinney
21. Candace Bushnell
22. Gillian Flynn
23. Neil Gaiman
24. John Grisham
25. Sara Shepard

fot. Shane Leonard

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy