banner ad

Stephen King nagra hip-hopowy album? Żart pisarza pełen nawiązań do jego twórczości

6 kwietnia 2020


O tym, że Stephen King ma poczucie humoru wiedzą wszyscy, którzy czytali jego książki. Ostatnio z okazji prima aprilis pisarz zrobił żart swoim czytelnikom, zamieszczając w sieci informację, że wydaje hip-hopowy album. Dowcip był bardzo dobrze przygotowany, autor opublikował nie tylko okładkę zapowiadanej płyty, ale też spis utworów z przymrużeniem oka nawiązujących do twórczości Kinga.

„Bazując na sukcesie jego współpracy z Johnem Mellencampem przy 'The Ghost Brothers of Darkland County’ i powołując się na lata występów z zespołem The Rock Bottom Remainders, Stephen użycza swego wokalnego słowotoku zupełnie nowemu gatunkowi” ? czytamy w komunikacje, które znalazł się na stronie pisarza. Stephen King informuje w nim, że na rzecz solowego debiutu przyjmuje pseudonim Slim Scary (co można przełożyć jako Straszny Chuderlak) i zapowiada płytę w stylu rap. Pseudonim nawiązuje oczywiście do Eminema, którego mroczne alter ego nazywało się Slim Shady (z ang. Podejrzany Chuderlak albo Szemrany Chuderlak).

Okładka fikcyjnej płyty Kinga.

Wymyślona płyta „The Rap Bottom Remaineder” ma ponoć ukazać się 9 stycznia 2021 roku. King zamieścił w sieci kompletną listę 19 utworów, które mają się na niej znaleźć. Tytuły nawiązują do dzieł pisarza, ale też do wielu znanych piosenek i albumów hip-hopowych. Żaden tego typu projekt nie ma racji bytu bez udziału innych raperów, tak więc i tu pojawią się goście (synowie pisarza Joe Hill i Owen King). Płyta opatrzona jest notami „polecającymi”. „Nikt o to nie prosił” ? pisze „Variety”. „Proszę nie wspominać mojego nazwiska” ? dodaje John Mellencamp.

Oto pełna lista utworów z albumu „The Rap Bottom Remaineder” wraz z naszymi wyjaśnieniami:

1. „O.P.P. (Other People’s Paperbacks)” ? nawiązanie do przeboju Naughty by Nature, tyle że tu tytuł utworu został rozwinięty jako „Książki w miękkiej oprawie innych osób”).
2. „Regulate(rs)” ? skoro Warren G nagrał utwór „Regulate” (z ang. „Regulować”), to King mógł tylko odpowiedzieć, wypuszczając piosenkę „Regulate(rs)”, czyli „Regulatorzy”.
3. „Writin’ Dirty” ? komentarz Kinga na temat sprośnego pisania.
4. „Drop It Like It’s A New Short Story” ? nawiązanie do piosenki Snoop Dogga i publikowanych przez Kinga regularnie opowiadań.
5. „Up Maine Crew (Isn’t Anything to Fuck With)” ? to zapewne odniesienie do kontrowersyjnego zespołu 2 Live Crew, tytuł znaczy: „Ekipa z górnego Maine (nikt, z kim chciałbyś zadzierać)”.
6. „Everything is Everything’s Eventual” ? prawdopodobnie King połączył w jedno tytuł piosenki „Everything Is Everything” Lauryn Hill i swojego opowiadania „Everything’s Eventual” (z ang. „Wszystko jest względne”).
7. „Captain Trippz” ? tytuł pochodzi od supergrypy Kapitan Trips, która zdziesiątkowała ludzkość w „Bastionie”,
8. „Straight Outta Castlerock” ? tytuł jednego z najważniejszych albumów w historii rapu, czyli „Straight Outta Compton” („Bezpośrednio z Compton”) zespołu N.W.A. King zamienił na „Bezpośrednio z Castlerock”.
9. „Bonita Adverbum” ? w nieprzetłumaczalnym tytule albumu Tribe Called Quest („Bonita Applebum”), odnoszącym się do kobiet, które lubią sprawiać, by faceci czuli się jak mężczyźni, drugi człon został zastąpiony grą słowną z angielskim określeniem przysłówka.
10. „Writer’s Delight” ? z ang. „Rozkosz pisarza”, to odniesienie do kamienia milowego w historii hip-hopu: utworu „Rapper’s Delight” The Sugar Hill Gang.
11. „Supernatural Murder Was The Case” ? do tytułu piosenki Snoop Dogga („Murder Was The Case” ? „Sprawa dotyczyła morderstwa”) King dodał człon „Supernatural” („nadprzyrodzony”), dzięki czemu wszystko jest na swoim miejscu.
12. „It Takes Eight (Books to Finish The Dark Tower Series)” ? Rob Base & DJ EZ Rock rapowali, że „It takes two” (z ang. „Potrzeba dwóch/dwojga”), żeby „wszystko poszło dobrze”, a King stwierdził, że potrzebował „ośmiu (książek, żeby skończyć serię 'Mroczna wieża’)”.
13. „Tabby Said Knock You Out (feat. Joe Hill & Owen King)” ? nawiązanie do przeboju „Mama Said Knock You Out”, który wykonywał LL Cool J, tyle, że mamę zastąpiła Tabby, czyli żona Kinga; biorąc pod uwagę, że tytuł znaczy: „Tabby mówi, żeby cię znokautować”, nie dziwi, że głos zabierają synowie pisarza, Joe Hill i Owen King.
14. „How I Could Just Kill A Character” ? przemieniając „How I could just kill a man” (z ang. „Jak tak po prostu mógłbym zabić człowieka”) autorstwa Cypress Hil w „How I Could Just Kill A Character”, King wyjaśnia, jak tak po prostu mógłby zabić bohatera.
15. „My, Myself, and IT” ? nagranie zatytułowane „My, Myself and I” nagrało co najmniej kilku hip-hopowych wykonawców (w tym De La Soul), King zastąpił ostatnie „ja” Pennywise’em.
16. „Shawshank Sweat Box” ? „sweat box” to określenie używane do opisania vana, którym przewozi się ludzi do więzienia, każdy raper chwali się swoim pobytem w więzieniu, więc i King przypomina o wymyślonym przez siebie Shawshank.
17. „Northernwritalisticujomuzik” ? w tym tytule King ukrył psa Cujo i fakt, że jest pisarzem z północy Stanów (czyli z Maine).
18. „Still Not An Actor” ? ukłon w stronę przeboju, który wykonywał Dr. Dre, a zarazem przypomnienie, że choć King wystąpił epizodycznie w wielu ekranizacjach swoich książek, to nadal nie czuje się aktorem.
19. „B.R.E.A.M. (Bachman Rules Everything Around Me)” ? Wu-Tang Clan rapowali skrót „C.R.E.A.M.”, czyli że „Cash rules everything around me” (z ang. „Pieniądze rządzą wszystkim wokół mnie”), w przypadku Kinga rolę tę pełni jego literacki brat bliźniak, Richard Bachman.

Poniżej, wzorem Kinga, zamieszczamy odsyłacz do serwisu YouTube, gdzie możecie odsłuchać przedpremierowo fragmentu płyty:

[am]

Tematy: , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy