banner ad

Stephen King, James Frey, Lee Child i Haruki Murakami nominowani do Bad Sex Award

23 listopada 2011


Opiniotwórczy miesięcznik literacki „The Literary Review” ogłosił nominacje do tegorocznej nagrody Bad Sex Award za najgorszy opis seksu w powieści. Na liście znaleźli się m.in. Stephen King, James Frey, Lee Child i Haruki Murakami.

Król grozy nominowany został za swoją najnowszą powieść „Dallas ?63”, w której przyrównał seks do horyzontalnej wersji Madisona (amerykańskiego tańca z lat 50. i 60. charakteryzującego się wykonywaniem regularnych układów, najczęściej kojarzonego z klubami country).

Haruki Murakami trafił na listę za wychwalaną przez krytyków trylogię „1Q84”. Padają w niej słowa o erekcji, której nie potrafi zapobiec ani Sonny, ani Cher, ani nawet trzycyfrowe mnożenie.

Kontrowersyjny pisarz James Frey zawdzięcza swoją nominację powieści „The Final of the Holy Bible”. Pisze w niej o kobiecie pochłoniętej namiętną miłością do Chrystusa po jego drugim przyjściu.

Lee Childowi przysłużyła się najnowsza książka z Jackiem Reacherem pt. „Ostatnia sprawa”. Krytykom szczególnie zapadła w pamięci scena seksu zaczynająca się od słów „Szybciej, mocniej, szybciej, mocniej”.

Nominowani do Bad Sex Awards. Od lewej: Stephen King, Haruki Murakami, Lee Child, James Frey

Wśród nominowanych znalazły się tylko dwie kobiety: 75-letnia Jean Marie Auel za kolejną część cyklu powieściowego „Dzieci Ziemi” zatytułowaną „Kraina Jaskiń” oraz Dori Ostermiller za debiutancką powieść „Outside The Ordinary World”.

Celem przyznawania Bad Sex Awards jest zniechęcenie pisarzy do powierzchownego, pozbawionego smaku, często bezcelowego stosowania opisu seksualnego we współczesnych powieściach.

Sama nagroda jest skromna: to statuetka nagiej kobiety usytuowanej na książce oraz pudełko cygar. Ceremonia przyznania nagrody odbędzie się 6 grudnia w londyńskim Naval and Military Club. Ciekawe tylko, czy laureat odważy się ją odebrać?

Do tej pory nagrodzeni zostali m.in. Norman Mailer pośmiertnie za ?Widmo Hitlera?, Tom Wolfe za „Nazywam się Charlotte Simmons” i John Updike za „Wdowy z Eastwick”.

Wszystkich tegorocznch nominowanych możecie znaleźć poniżej, aczkolwiek „The Literary Review” zastrzega, że lista może się jeszcze wydłużyć:

Chris Adrian „The Great Night”
Jean M Auel „Kraina Jaskiń”
Sebastian Barry „On Canaan?s Side”
Lee Child „Ostatnia sprawa”
James Frey „The Final Testament of the Holy Bible”
David Guterson „Ed King”
Stephen King „Dallas ?63”
Haruki Murakami „1Q84”
Péter Nádas „Parallel Stories”
Dori Ostermiller „Outside the Ordinary World”
Christos Tsiolkas „Dead Europe”
Simon Van Booy „Everything Beautiful Began After”

Tematy: , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy