Stephen Baxter napisze oficjalny sequel „Wojny światów” H.G. Wellsa

2 grudnia 2015

sequel-wojny-swiatow
Wydawnictwo Gollancz podpisało umowę ze Stephenem Baxterem na napisanie oficjalnej kontynuacji „Wojny światów”. Powieść będzie nosić tytuł „The Massacre of Mankind” (z ang. „Masakra ludzkości”), a jej akcja osadzona zostanie pod koniec lat 20. ubiegłego wieku, czyli dwadzieścia kilka lat po wydarzeniach przedstawionych w książce H.G. Wellsa.

Stephen Baxter to wielokrotnie nagradzany pisarz, który współpracował z Terrym Pratchettem przy cyklu „Długa Ziemia” i Arthurem C. Clarkiem przy trylogii „Odyseja czasu”. Dał się też poznać jako autor oficjalnego sequelu „Wehikułu czasu” Wellsa zatytułowanego „Statki czasu”, który opublikowano z okazji setnej rocznicy wydania oryginału. Baxter zapowiada, że kontynuacja „Wojny światów” będzie równie przerażająca, jak oryginał. Akcja ma rozgrywać się pod koniec lat 20. XX wieku w Londynie. Marsjanie ponownie zaatakują ludzi, tym razem jednak będą bogatsi o doświadczenia z poprzedniej walki. Jako pierwszy cel wybiorą sobie Brytyjczyków, bo to oni powstrzymali ich wcześniejszy najazd.

„H.G. Wells jest tatą współczesnej science-fiction. Wrócił do dalekiej tradycji, choćby naukowego horroru jak we 'Frankensteinie’ Mary Shelley oraz fantastycznych podróży takich jak w 'Podróżach Guliwera’ Jonathana Swifta. Sięgnął też po ważnych, ale bardziej współczesnych, jak na przykład Jules Verne. Ale Wells zrobił o wiele więcej niż jakikolwiek pisarz dla kształtowania formy i tematyki współczesnej science-fiction i faktycznie jego prace wywarły duży wpływ na historię XX wieku. Wysławianie spuścizny jego wyobraźni w ponad 150 lat po jego urodzinach to dla mnie zaszczyt” – powiedział Baxter.

„Wojna światów” została opublikowana w 1897 roku i jest jednym z najważniejszych dzieł literatury science-fiction. Książkę wielokrotnie ekranizowano. Rozsławiło ją także słuchowisko radiowe, które zrealizował Orson Wells. Dwie trzecie audycji przypominało tradycyjny program z wiadomościami, dlatego podczas emisji 30 października 1938 roku tysiące Amerykanów uwierzyło w inwazję Marsjan (ponoć nie dał wiary tylko 8-letni Clint Eastwood), co wywołało ogromną panikę w całych Stanach Zjednoczonych.

Do tej pory powstało już kilka nieautoryzowanych kontynuacji „Wojny światów”. Ta ma być oficjalna, a przynajmniej w pełni legalna. Kluczowa w zrozumieniu tej kwestii może być data premiery: powieść ma ukazać się 19 stycznia 2017 roku, dokładnie 19 dni po przejściu twórczości H.G. Wellsa do domeny publicznej.

[aw]
źródło: Gollancz
fot. Steve James

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy