banner ad

Steinbeck udzielił synowi w liście lekcji miłości

20 stycznia 2012

„Letters of Note” opublikowało list, jaki John Steinbeck wysłał do swojego syna Thoma. Pisarz doradza w nim nastolatkowi w sprawach sercowych.

Datowany na 10 listopada 1958 roku, sześć lat po napisaniu „Na wschód od Edenu”, list jest odpowiedzią na wyznanie syna, przebywającego w szkole z internatem, że zakochał się w dziewczynie.

„Po pierwsze ? jeśli jesteś zakochany ? to dobra rzecz, to najlepsze co może się komukolwiek przytrafić” ? odpisał zaraz następnego dnia Steinbeck, po czym dodał: „Są różne rodzaje miłości. Jedna jest samolubną, podłą, egoistyczną odmianą, która używa miłości, by podnieść własne poczucie ważności. Ta jest brzydka i kaleka. Druga, to wylew tego wszystkiego, co w tobie dobre – czułości, troski i szacunku – nie tylko jako poszanowania reguł społecznych, ale w znacznie większym znaczeniu, jakim jest rozpoznanie drugiej osoby jako kogoś wyjątkowego i drogiego. Pierwsza może uczynić cię małym, chorym i słabym, ale druga może wyzwolić w tobie siłę, odwagę, mądrość i dobroć, których nawet nie wiedziałeś, że posiadasz”.

Pisarz ? na prośbę syna ? radzi również, co Thom ma dalej zrobić ze swoim uczuciem: „Jeśli kogoś kochasz ? nie ma nic szkodliwego w powiedzeniu tego ? musisz tylko pamiętać, że niektórzy ludzie są bardzo nieśmiali i czasami mówiący musi wziąć tą nieśmiałość pod uwagę. Dziewczyny potrafią poznać lub odczuć, co ty do nich czujesz, ale zazwyczaj lubią to również usłyszeć. Zdarza się, że twoje uczucie nie jest odwzajemniane z takiego lub innego powodu ? ale to nie czyni go mniej wartościowym i dobrym”.

Thomas Steinbeck obecnie

Dalej Steinbeck zapewnia, że razem z żoną chętnie poznają dziewczynę i jest ona mile widziana w ich domu.

?I nie martw się o utratę? ? podsumowuje pisarz. ?To się zdarza. Najważniejsze to się nie pośpieszyć. Nic co dobre nie ucieka.?

Thomas Myles Steinbeck był pierwszym z dwojga dzieci, jakie autor ?Na wschód od Edenu? miał ze swoją drugą żoną, Gwyndolyn. Sam także został pisarzem, ale zanim poszedł w ślady ojca, służył w Wietnamie, gdzie obsługiwał karabin maszynowy helikoptera. Po powrocie do USA kontynuował służbę jako fotograf. Pisaniem zajął się będąc dojrzałym mężczyzną. Pisał opowiadania, scenariusze, a w 2010 zadebiutował powieścią pt. „In the Shadow of the Cypress”. Druga, „The Silver Lotus”, ukazała się w listopadzie 2011 roku.

Z całym listem w wersji angielskiej można zapoznać się tutaj.

Na głównym zdjęciu załączonym do newsa John Steinbeck wraz z synami podczas wizyty w wesołym miasteczku.

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy