Stefan Zweig uhonorowany nowym znaczkiem przez Pocztę Austriacką
Poczta Austriacka złożyła hołd jednemu z największych rodzimych pisarzy – Stefanowi Zweigowi. Do obiegu trafił właśnie znaczek pocztowy z wizerunkiem autora „Niecierpliwości serca”, „Amoku” i „Noweli szachowej”.
Walor filatelistyczny zaprojektował Roland Vorlaufer. Na znaczku widnieje portret Zweiga oraz słowa: „Lepiej jest rozumieć człowieka, niż go osądzać”, które mogą stanowić motto życiowej i twórczej drogi tego niezłomnego pacyfisty i antyfaszysty.
Znaczek został wydrukowany w limitowanej edycji. Nakład wynosi 290 tysięcy egzemplarzy, a cena nominalna to 1,20 euro. Walor filatelistyczny można zakupić we wszystkich urzędach pocztowych w Austrii, a także w sklepie internetowym Poczty Austriackiej.
Stefan Zweig jest drugą postacią uhonorowaną w nowej serii „Literatura z Austrii”, którą Poczta Austriacka emituje od 2023 roku. Na pierwszym znaczku zamieszczono Ingeborg Bachmann, autorkę m.in. powieści „Malina” i „Przypadek F.” oraz zbioru opowiadań „Rok trzydziesty”.
Warto dodać, że wizerunek Stefana Zweiga już wcześniej można było znaleźć na znaczkach pocztowych. W Austrii podobny znaczek wypuszczono już w 1981 roku. Natomiast w 2017 roku Zweiga upamiętniono w Albanii.
Urodzony w 1881 roku w Wiedniu Stefan Zweig pochodził z zamożnej rodziny żydowskiej. Zainteresowania sztuką i kulturą rozwinął podczas studiów na Uniwersytecie Wiedeńskim. Z biegiem lat stał się wpływową postacią na europejskiej scenie literackiej i intelektualnej, współpracując z takimi znakomitościami epoki, jak Zygmunt Freud, Romain Rolland i Richard Strauss.
W 1934 roku, po dojściu nazistów do władzy w Niemczech, w obawie przed zbliżającą się nieuchronnie wojną wyemigrował z Austrii. Najpierw udał się do Wielkiej Brytanii, następnie do Stanów Zjednoczonych, zanim w 1940 roku osiadł na stałe w Brazylii. Pomimo życia naznaczonego sukcesami literackimi Zweig był głęboko dotknięty wstrząsami politycznymi i społecznymi swoich czasów. W 1942 roku wspólnie z żoną popełnił samobójstwo. W 2017 roku Zweig został uhonorowany pośmiertnie Orderem Krzyża Południa, najwyższym odznaczeniem państwowym przyznawanym przez Federację Republiki Brazylii. W tym samym roku w kinach mogliśmy oglądać film biograficzny „Pożegnanie z Europą”, który opowiadał o ostatnich latach życia pisarza.
[am]
TweetKategoria: newsy