Startuje nowa nagroda literacka. Swoje wyróżnienie dla najlepszej polskiej książki sponsorują także czytelnicy

19 lutego 2018


Twórcy serwisu ArtRage (dawniej: BookRage) oferującego sprzedaż książek za „co łaska” wpadli na pomysł utworzenia nagrody literackiej dla autora polskiej książki, w którą w niespotykany dotąd sposób zaangażowani zostali czytelnicy. Miłośnicy literatury nie tylko mają możliwość przyznać własną statuetkę, ale też ufundować nagrodę dla zwycięzcy.

Przyglądając się szerokiemu krajobrazowi nagród literackich, da się zauważyć, że najczęściej funkcjonują one na dwa sposoby: o wyborze laureata decyduje albo werdykt jury złożonego z krytyków literackich, albo czytelnicy drogą plebiscytu. Pojawia się pytanie: czy dałoby się inaczej? Otóż da się ? twierdzą twórcy Nagrody Literackiej ArtRage, proponując wyróżnienie, które opiera się na rozwiązaniu stosowanym przez serwis podczas sprzedaży książek i dającym duże pole do działania miłośnikom literatury ? czytelnicy mają czas, aby zapoznać się z nominowanymi pozycjami, samemu wyłonić laureata i ufundować dla niego własną nagrodę.

Spośród książek prozatorskich opublikowanych w 2017 roku przez polskich autorów jury (na zdj.) w składzie: Agata Napiórska (redaktor naczelna „Zwykłe Życie”), Olga Wróbel (recenzentka i redaktorka, współautorka bloga „Kurzojady”), Marceli Szpak (redaktor, tłumacz, poeta), Robert Drózd („Świat Czytników”), Jakobe Mansztajn (poeta i bloger, „Make life harder”) i Michał Michalski (założyciel i przedstawiciel ArtRage) wyłoniło 10 nominowanych pozycji. Są to:

1. Weronika Gogola „Po trochu”, wyd. Książkowe Klimaty,
2. Michał Cichy „Pozwól rzece płynąć”, wyd. Czarne ,
3. Michał Cetnarowski „Bestia najgorsza…”, wyd. Powergraph,
4. Konrad Janczura „Przemytnicy”, wyd. Ha!Art,
5. Michał R. Wiśniewski „Hello World”, wyd. Krytyka Polityczna,
6. Jakub Małecki „Rdza”, wyd. Wydawnictwo SQN,
7. Robert Rient „Duchy Jeremiego”, wyd. Wielka Litera,
8. Maciej Piotr Prus „Przyducha”, wyd. Ha!Art,
9. Wojciech Chmielarz „Zombie”, wyd. Czarne,
10. Łukasz Orbitowski „Exodus”, wyd. SQN.

Wszystkie te tytuły w wersji elektronicznej udostępniono do kupienia w serwisie ArtRage. O nagrodzie będą decydować tylko ci, którzy nabędą przynajmniej podstawowy zestaw zawierający trzy z powyższych książek (oczywiście głos będzie można oddawać na dowolną pozycję, a nie tylko na zakupioną). Choć same książki można zakupić tylko do 26 lutego, to głosowanie dla czytelników trwa aż do 22 czerwca! Dzięki temu przynajmniej część czytelników zdoła zapoznać się z nominowanymi dziełami przed oddaniem głosu, a nie zagłosuje wyłącznie z uwagi na znane nazwisko.

Nagroda Literacka ArtRage składać się będzie z Nagrody Jury i Nagrody Publiczności. Formuła Nagrody Jury wygląda dość tradycyjnie, różni się przede wszystkim rolą, jaką ma odegrać w całości. Otóż członkowie kapituły wyłonią swojego laureata, który otrzyma statuetkę i nagrodę pieniężną w wysokości 10 tysięcy złotych. Decyzja jurorów zostanie ogłoszona jeszcze przed końcem sprzedaży pakietu, czyli między 22 a 24 lutego. Ma ona bowiem być także wskazówką dla czytelników, głosem ludzi zaangażowanych, którzy proponują swój typ, nie zaś przyznają „Nagrodę Główną”.

Z kolei Nagroda Publiczności ma szczególny charakter. Otóż wartość pieniężną tego wyróżnienia ustalają? sami czytelnicy! Kupując pakiet nominowanych książek, każdy nie tylko decyduje, ile zapłaci za pakiet, ale także wskazuje, jaki procent z wpłacanej sumy ma się znaleźć na koncie zwycięzcy (do dyspozycji kupujących są trzy suwaki, które kolejno wskazują: jaką kwotę dostaną wydawcy, jaką zwycięzca, a jaką ArtRage). Dodatkowo wśród czytelników biorących udział w głosowaniu zostanie rozlosowany czytnik InkBook Prime. Nazwisko laureata Nagrody Publiczności zostanie ogłoszone pod koniec czerwca w trakcie uroczystości zorganizowanej w ramach Big Book Festival 2018 w Warszawie. Wtedy też zostaną wręczone obie nagrody ? jury i czytelników. Możliwość głosowania dla publiczności zakończy się 3 dni przed wręczeniem nagród.

Zakup pakietów i udział w głosowaniu jest możliwy na stronie ArtRage.pl.

[am]

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy