banner ad

Startuje nowa kampania promująca czytelnictwo pod hasełm „A Ty do czego używasz książek?”

9 kwietnia 2013

A Ty do czego używasz książek? - 1
„A Ty do czego używasz książek?” – pod takim hasłem wystartowała kampania, której celem ma być walka z niskim poziomem czytelnictwa w Polsce. Organizatorem akcji jest sieć salonów Empik.

60% dorosłych Polaków nie czyta książek! Wyniki ostatnich badań czytelnictwa przeprowadzonych przez Bibliotekę Narodową we współpracy z TNS Polska są zatrważające i alarmujące. W reakcji na te statystyki i z okazji zbliżającego się Światowego Dnia Książki, Empik uruchomił akcję społeczną, która ma za zadanie sprowokować do reakcji. „Poprzez nieco przerysowane pokazanie książek jako nieznaczących przedmiotów, w rolach dla nich deprecjonujących, urągających ich rzeczywistemu przeznaczeniu, chcemy wstrząsnąć odbiorcami i zawstydzić nieczytających” – wyjaśnia Monika Marianowicz, Menadżer ds. PR i Eventów w Empiku.

I dodaje: „Potrzebna jest refleksja, rozmowy różnych środowisk, wydawców, dystrybutorów, detalistów, instytucji, którym dobro książki leży na sercu i opracowanie oraz wdrożenie planu naprawy stanu czytelnictwa. Dotychczasowe akcje, które mówiły, że książki są fajne, pokazywały jak wspaniałą rozrywką i przyjemnością jest czytanie i zachęcające w sposób pozytywny do częstszego sięgania po lekturę ? okazują się niestety nieskuteczne, dlatego postanowiliśmy mówić o problemie w sposób bardziej zdecydowany”.

W salonach Empik pojawiły się plakaty i inne materiały drukowane z hasłem: „A Ty do czego używasz książek?” (występują w czterech wersjach a każda odnosi się do innych wskaźników dot. czytelnictwa w 2012 roku). Projekty powstały przy współpracy z artystą grafikiem Grzegorzem Sikorą, autorem bloga piktografiki.com, laureatem Konkursu na Bloga Roku 2011.

16 kwietnia na stacji metra Centrum wystartuje 2-tygodniowa ekspozycja wielkoformatowych naklejek „A Ty do czego używasz książek?”. „Wybór miejsca nie jest przypadkowy. Mamy nadzieję, że tysiące Warszawiaków, którzy codziennie korzystają z metra i kluczowej stacji na trasie, ?zatrzymają się? na chwilę, odpowiedzą sobie na pytanie jaką rolę pełnią książki w ich życiu i zaczną rozmawiać w swoim otoczeniu o problemie niskiego czytelnictwa” ? mówi Monika Marianowicz.

Z okazji Światowego Dnia Książki Empik zaplanował również inne aktywności w przestrzeni miejskiej z książką w roli głównej (mural na warszawskim Powiślu, „ubranie” parteru Juniora w książki, dzięki czemu Empik zamieni się w gigantyczną półkę!) a także mnóstwo wydarzeń, happeningów, promocji i spotkań z autorami w kilku miastach.

A Ty do czego używasz książek? - 2

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy