Starsza pani z Kijowa od 15 lat chodzi do hipermarketu czytać książki. Postawiono dla niej kanapę

17 maja 2018


77-letnia mieszkanka Kijowa od 15 lat chodzi do hipermarketu, aby czytać książki, na które ją nie stać. Administracja sklepu postanowiła zadbać o wygodę starszej kobiety, żeby nie musiała stać podczas lektury, i zbudowano dla niej kanapę z palet.

Historia Anastazji Aristarchownej Szewczenko, bo tak nazywa się kobieta, podbiła w ostatnich tygodniach sieć za naszą wschodnią granicą. Wszystko zaczęło się, kiedy jeden z użytkowników Facebooka, Bohdan Hdal, udostępnił zdjęcie starszej pani w chuście na głowie, która stała przy regale w sklepie pochłonięta lekturą. Jak napisał, kobietę od 15 lat można spotkać w dziale z książkami w hipermarkecie położonym w centrum handlowym Magelan. W tym czasie sklep trzykrotnie zmieniał właściciela, aktualnie posiada go Auchan, a Anastazja wciąż tam jest i czyta. Niczym żywy symbol tego miejsca.

Internauta próbował zagaić kobietę, mówiąc, że często ją tam widzi, ale ona tylko odpowiedziała, że „nie ma nic do robienia”, a „życie jest ciężkie”, po czym odłożyła książkę i spłoszona odeszła. Wieści o czytelniczce z hipermarketu szybko rozeszły się po sieci. Okazało się, że wiele osób widuje ją w tym miejscu. Niektórzy zaczęli udostępniać zdjęcia dowodzące, że można ją tam regularnie spotkać. Pojawiły się sugestie, aby zorganizować dla starszej pani jakieś krzesło. Na reakcję administracji hipermarketu nie trzeba było długo czekać. Z własnej inicjatywy zbudowano z palet małą kanapę, którą z myślą o Anastazji, ale też i innych czytelnikach, postawiono obok regałów z książkami.

Sława czytelniczki wyszła daleko poza Internet. Zainteresowali się nią dziennikarze prasowi i telewizyjni. Udzielając wywiadów, Anastazja opowiedziała historię swojego życia. Urodziła się w Czerkasach, a do Kijowa przeprowadziła się w wieku 15 lat. W młodości uczęszczała do szkoły tańca, a potem podjęła pracę w Operze Kijowskiej, gdzie tańczyła m.in. w roli łabędzia, panny młodej i syreny. Przyjaźniła się z ludźmi sceny, m.in. z primabaleriną Ałłą Hawryłenko, z którą miała przyjemność występować. Przedstawiciele Opery potwierdzili, że rzeczywiście pracowała tam niegdyś baletnica Anastazja Szewczenko, ale nic więcej nie mogli powiedzieć z uwagi na brak dostępu do archiwalnych kartotek.

Później Anastazja wyszła za mąż, ale twierdzi, że mąż był hazardzistą i pijakiem, więc w domu się nie układało. Z powodu kariery nigdy nie urodziła dzieci. Kiedy więc przeszła na emeryturę, wraz z mężem adoptowała chłopca i dziewczynkę. Żadne z nich nie wyszło na ludzi, a syn przebywał nawet przez jakiś czas w więzieniu. Po śmierci męża relacje z dziećmi uległy jeszcze bardziej pogorszeniu. Anastazja przyznała, że kiedyś posiadała duży księgozbiór, ale dzieci sprzedały książki, aby mieć pieniądze na alkohol. Nie pamięta też, kiedy ostatnio otrzymywała emeryturę i jaka kwota się jej należy. Prawdopodobnie dzieci od dawna zabierają pieniądze. Spędza więc całe dnie w centrum handlowym, aby oderwać się od ciężkiego życia. Czasami, kiedy nie ma żadnego grosza, żywi się na degustacjach. Pasjami też czyta, stąd jej obecność w hipermarkecie w dziale z książkami.

Kariera tancerki wpłynęła na zdrowie Anastazji ? kobieta nieustannie skarży się na bóle w nogach. Kiedy jednak postanowiono kanapę z palet, początkowo nie korzystała z niej. Nie miała pojęcia, że zbudowano ją z myślą o niej. Nic nie wiedziała też o swojej popularności. Zawstydzona powiedziała, że jest wiele innych rzeczy, na które powinno się zwrócić uwagę.

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy