Stacja Kultura z Rumi uznana najpiękniejszą biblioteką na świecie 2016 roku

21 kwietnia 2016

najladniejsza-biblioteka-rumia-1
Budynek dworca w Rumi przemieniony w bibliotekę o nazwie Stacja Kultura zdobył nagrodę dla najpiękniejszego projektu jednoprzestrzennego w konkursie organizowanym przez Amerykańskie Stowarzyszenie Bibliotek oraz Międzynarodowe Stowarzyszenie Projektowania Wnętrz.

Library Interior Design Awards to przyznawane co dwa lata nagrody dla najlepiej zaprojektowanych wnętrz bibliotek. Przyznaje się je placówkom z całego świata, które przy projektowaniu postawiły na estetykę, kreatywność i funkcjonalność. Projekty były oceniane przez jury złożone z wybitnych specjalistów zarówno w dziedzinie bibliotekarstwa, jak i projektowania wnętrz.

Stasia Czech Suleiman, członek jury i reprezentantka Międzynarodowego Stowarzyszenia Projektowania Wnętrz oświadczyła, że zgłoszenia w tegorocznej edycji konkursu mogły się poszczycić bardzo wysokim poziomem. „Projekty reprezentowały szeroki zakres wykonania – od dyskretnej elegancji do odważnych kolorów i dziwacznych elementów. Było jasne, że zwycięskie firmy dokładnie rozumieją swoich klientów i wiedzą, jak zaspokajać potrzeby i preferencje ludności mającej korzystać z bibliotek”.

najladniejsza-biblioteka-rumia-2

Laury przyznawane są w kilku kategoriach: bibliotekom publicznym powyżej i poniżej 30 tysięcy stóp kwadratowych, a także bibliotekom specjalistycznych i akademickim. Nagradza się również wybitne projekty renowacji budynków historycznych oraz projekty obiektów jednoprzestrzennych. Właśnie w tej ostatniej kategorii nagrodzona została Stacja Kultura, będąca jedyną europejską placówką docenioną w tegorocznej edycji konkursu. Oprócz niej uhonorowano biblioteki z USA, Chin i Kanady.

najladniejsza-biblioteka-rumia-3

Jak powiedziała Cheryl S. Durst, wiceprezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Projektowania Wnętrz, zgłoszenia do tegorocznej edycji konkursu są dowodem zmieniających się potrzeb użytkowników bibliotek XXI wieku. „Pokazują, że przestrzeń biblioteczna może inspirować, a jednocześnie oferować technologie, obsługę i oprogramowanie, na których klienci mogą polegać”.

najladniejsza-biblioteka-rumia-4

Stacja Kultura powstała we wrześniu 2014 roku i była wspólnym przedsięwzięciem Polskich Kolei Państwowych oraz gminy Rumia, współfinansowanym przez Instytut Książki w ramach programu „Biblioteka+ Infrastruktura bibliotek”. Na potrzeby nowoczesnej biblioteki przekształcono dawną poczekalnię dworca. Projektem biblioteki stworzonym przez gdańską pracownię Sikora Wnętrza zachwycał się w swojej najnowszej książce Filip Springer, pisząc, że budowę biblioteki „na stacji kolejowej w kraju, w którym książki czyta garstka mieszkańców, a dworce zamienia się masowo w galerie handlowe” należy traktować w kategorii cudów.

Jak się okazuje, ten cud był nie tylko możliwy do zrealizowania, ale też zachwyca na całym świecie.

A oto pozostali zwycięzcy Library Interior Design Awards 2016:

Najlepszy projekt w kategorii „biblioteka akademicka powyżej 30 tysięcy stóp kwadratowych” (Jen Library, Savannah College of Art and Design, USA):

najladniejsze-biblioteki-2016-1

Najlepszy projekt w kategorii „biblioteka publiczna poniżej 30 tysięcy stóp kwadratowych” (Chicago Public Library, USA):

najladniejsze-biblioteki-2016-2

Równoległy drugi najlepszy projekt w kategorii „biblioteka publiczna poniżej 30 tysięcy stóp kwadratowych” (Mill Woods Library, Kanada):

najladniejsze-biblioteki-2016-3

Najlepszy projekt w kategorii „biblioteka publiczna powyżej 30 tysięcy stóp kwadratowych” (Madison Central Library, USA):

najladniejsze-biblioteki-2016-4

Najlepszy projekt w kategorii „biblioteka specjalistyczna powyżej 30 tysięcy stóp kwadratowych” (The David M. Rubenstein Rare Book & Manuscript Library, Duke University, USA):

najladniejsze-biblioteki-2016-7

Najlepszy projekt w kategorii „biblioteka specjalistyczna poniżej 30 tysięcy stóp kwadratowych” (Southern Study w Shenzhen Library, Chiny):

najladniejsze-biblioteki-2016-6

Wybitny projekt renowacji budynku historycznego (Charles E. Shain Library, Connecticut College, USA):

najladniejsze-biblioteki-2016-5

[am]
fot. Stacji Kultura: Sikora Wnętrza, Tom Kurek / Tomirri Photography, pozostałe: International Interior Design Association

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: newsy