Sprzedaż książek o Harrym Potterze przekroczyła pół miliarda egzemplarzy

1 lutego 2018


J.K. Rowling ma powody do radości. Choć od premiery pierwszego tomu sagi o Harrym Potterze minęło już ponad 20 lat, książki wciąż cieszą się dużą popularnością, co przekłada się na kolejne dodruki, wznowienia i nowe edycje. Jak oficjalnie poinformowano, sprzedaż wszystkich tytułów o młodym czarodzieju z blizną na czole przekroczyła właśnie pół miliarda egzemplarzy.

Na imponującą liczbę 500 milionów egzemplarzy składa się zarówno sprzedaż siedmiu tomów sagi, jak i trzech książek towarzyszących. Uwzględniono wydania tradycyjne oraz ebooki. Oznacza to, że średnio co piętnasty mieszkaniec Ziemi jest właścicielem książki o Harrym Potterze (oczywiście realna liczba jest mniejsza, ponieważ większość ludzi posiada kompletną sagę, a nie tylko jeden tom).

Książki o Harrym Potterze zostały przetłumaczone na ponad 80 języków, od albańskiego i azerskiego po hebrajski i hawajski. Kolejne przekłady są już w drodze, dzięki czemu historia stanie się dostępna dla jeszcze większej grupy osób.

Najlepiej sprzedającą się książką o Harrym Potterze jest pierwszy tom sagi, zatytułowany „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”. Z kolei tom siódmy, „Harry Potter i Insygnia Śmierci”, uchodzi za najszybciej sprzedającą się książką beletrystyczną wszech czasów.

„Uważamy, że można powiedzieć, iż 20 lat i 500 milionów książek później, 'Harry Potter’ wciąż posiada moc, by przenosić nas na swoich kartach do zupełnie nowego świata. Właśnie dlatego będziemy czytać te książki zawsze, przekazując je kolejnym pokoleniom” – napisano w oświadczeniu opublikowanym na stronie Pottermore.

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy