banner ad

Sprzedaż książek noblistki Han Kang przekroczyła w Polsce próg 100 tysięcy egzemplarzy

3 czerwca 2025

Sprzedaż polskich wydań powieści laureatki literackiego Nobla, Han Kang, przekroczyła w maju próg 100 tysięcy egzemplarzy – wynika z danych Grupy Wydawniczej Foksal. Dotychczas nakładem Wydawnictwa W.A.B. ukazało się pięć książek koreańskiej pisarki.

Powieści Han Kang są dostępne w Polsce już od ponad dekady, a od sześciu lat ukazują się nakładem Wydawnictwa W.A.B. W październiku 2024 roku pisarka została laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Pochodzącą z Korei Południowej Han Kang doceniono za „intensywną prozę poetycką, która mierzy się z historycznymi traumami i obnaża kruchość ludzkiego życia”. To wydarzenie wpłynęło na zwiększone zainteresowanie twórczością znanej już i cenionej w Polsce autorki, a tym samym przełożyło się na sprzedaż polskich wydań jej książek.

Jak przekazała Grupa Wydawnicza Foksal, polscy czytelnicy kupili do tej pory 100 tysięcy egzemplarzy powieści Han Kang. Dane sprzedażowe uwzględniają zarówno wydania papierowe, jak i e-booki książek: „Nadchodzi chłopiec”, „Wegetarianka”, „Biała elegia”, „Nie mówię żegnaj” i „Lekcje greki”.

„Od lat mamy wielką przyjemność reprezentować Han Kang w Polsce jako wydawca. Han Kang swoją twórczością zwróciła uwagę publiczności światowej na literaturę koreańską. Jest pisarką obdarzoną niezwykłym słuchem i wrażliwością” – powiedziała Anna Dziewit-Meller, redaktorka naczelna i dyrektorka wydawnicza w oficynie W.A.B.

„Dla polskiego czytelnika znaczenie może mieć fakt, że 'Biała elegia’ powstała podczas czteromiesięcznego pobytu autorki w Warszawie. Bardzo cieszymy się z tego, że jej proza znalazła takie szerokie zainteresowanie wśród polskich czytelników. W tym roku nakładem W.A.B. ukazała się jej powieść 'Lekcje greki’, która również zyskała wielką przychylność odbiorców w Polsce” – dodała Dziewit-Meller.

Co jeszcze może być źródłem tak dobrego odbioru dzieł pisarki w Polsce? „W książkach Han Kang – mimo przepełniającej je świadomości wszechobecnego cierpienia – dostrzec można pragnienie przedarcia się na stronę czegoś jasnego i nieskazitelnego” – zauważyła tłumaczka Justyna Najbar-Miller.

Najnowsza powieść Han Kang, która ukazała się w Polsce w marcu 2025 roku, to „Lekcje greki” – poetycka i intymna opowieść o zwykłych ludziach, którzy spotykają się w chwili osobistej udręki. Ona całkowicie przestała mówić. On mierzy się z utratą wzroku. Powoli tych dwoje odkrywa głębokie poczucie jedności – ich światy wewnętrzne przecinają się w zaskakująco piękny sposób, gdy przechodzą od ciemności do światła, od milczenia do oddechu i ekspresji.

„To proza, której sensualność opiera się na gorączkowych próbach uchwycenia piękna i okrucieństwa świata, zanim stanie się on niedostępny dla zmysłów” – pisał w naszej redakcyjnej recenzji Jacek Adamiec.

W kwietniu z okazji premiery książki w kilku polskich miastach odbyła się seria spotkań poświęconych noblistce i jej twórczości.

[am]


Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy