banner ad

Sprawdzono, którzy klasyczni autorzy są najpopularniejsi na Instagramie

19 października 2018


Choć Instagram kojarzy się głównie ze zdjęciami, to literatura również ma się tam dobrze. Brytyjska firma McGowan Transcriptions zebrała dane na temat klasycznych pisarzy, dzięki czemu wiemy, którzy z nich cieszą się na tym serwisie największą popularnością.

Słynne powieści, wiersze i dramaty wciąż zachwycają czytelników długo po tym, jak ich autorzy dawno już odeszli. Obecnie wiele osób lubi dzielić się swoimi pasjami i obserwacjami w mediach społecznościowych, a takie serwisy jak Instagram dają ku temu wiele sposobności. Wprawdzie z uwagi na fotograficzny charakter witryny prym wiodą tam malownicze zdjęcia z wakacji czy odzieżowe stylizacje, to jednak książki również zajmują ważne miejsce, dowodząc, że wciąż na świecie jest wielu miłośników literatury (nasz profil na Instagramie możecie śledzić, klikając tutaj).

Najpopularniejsze książkowe hashtagi to angielskie „books” (ponad 31 milionów wzmianek), „bookstagram” (prawie 25 milionów wzmianek), a potem „bibliophile” (około 6 mln postów), „booknerd” (5 mln) i „bookaddict” (4,3 mln). Dla porównania w naszym kraju najpopularniejsze książkowe hashtagi to (sumujemy te z polskimi i bez polskich znaków, bo Instagram traktuje je osobno): „książka” i „ksiazka” (razem około 1 mln wzmianek), „książki” i „ksiazki” (razem 0,5 mln postów) i „czytam” (450 tys.).

Firma McGowan Transcriptions postanowiła jednak nieco bardziej zgłębić temat i sprawdzić, którzy klasyczni pisarze, mimo tego, że już dawno zmarli, wciąż pozostają żywi w naszej pamięci, a do ich dzieł nieustannie wracamy ? pokazując w sieci zdjęcia książek, grafiki z cytatami, czy wspominając o nich przy okazji głośnych ekranizacji.

Jak się okazuje, pierwsze miejsce w rankingu popularności na Instagramie wśród klasycznych autorów zajmuje William Szekspir, a jego najczęściej przywoływanym dziełem jest „Romeo i Julia”. Tu za Wielkim Bardem uplasował się inny Brytyjczyk ? J.R.R. Tolkien, któremu zdecydowanie pomogły ekranizacje książek w reżyserii Petera Jacksona. Podium zamyka amerykański klasyk grozy Edgar Allan Poe.

Poniżej możecie zapoznać się z infografiką przedstawiającą 27 najpopularniejszych klasycznych pisarzy. W przypadku niektórych możemy też prześledzić zmiany trendów w wyszukiwaniach Google.

Firma McGowan Transcriptions skupiła się na angielskich pisarzach (i hashtagach), uwzględniono również dwóch autorów rosyjskich. Dziwi nieobecność w zestawieniu Charlesa Bukowskiego, który cieszy się ogromnym renesansem popularności i może poszczycić się 350 tysiącami wzmianek, co zagwarantowałoby mu dobrą, ósmą pozycję. Brak też Emily Dickinson (90 tys. hashtagów) i klasyków francuskich: Victora Hugo (340 tys.), Alberta Camusa (140 tys.) i Antoine’a de Saint-Exupéry’ego (tylko 88 tys. wzmianek imiennych, ale około miliona postów z „Małym Księciem”, licząc tylko angielskie i francuskie hashtagi). Pomimo tego grafika ? tyczy się to zwłaszcza pierwszej piętnastki ? oddaje mniej więcej stan popularności klasycznej literatury na Instagramie. Polski kanon niestety pozostaje daleko w tyle. Na końcówkę listy być może zdołaliby załapać się Adam Mickiewicz i Wisława Szymborska.

[am]

Tematy: , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy