„Spisane krwią” na kanale CBS Reality. Sześcioro pisarzy i sześć prawdziwych historii zbrodni

13 listopada 2018


Wybitni autorzy bestsellerowych kryminałów zmierzą się z historiami zbrodni, które wydarzyły się naprawdę. W sześciu odcinkach odtworzą przebieg brutalnych zajść, opowiedzą o ofiarach i mordercach, zdradzą tajemnice zbrodni, które często są bardziej szokujące niż fikcja literacka. Już 13 listopada o 21:00 na antenę CBS Reality z 2. sezonem powraca wyjątkowa seria dokumentalna. 1. odcinek można również obejrzeć na kanale stacji w serwisie YouTube.

„Spisane krwią” to produkcja własna kanału CBS Reality, w której sześcioro autorów powieści kryminalnych opowiada o prawdziwych zbrodniach mających wpływ na nich, bądź znajdujących odbicie w ich twórczości. Przewodnikiem po mrocznym świecie krwawych morderstw jest Simon Toyne – twórca kryminałów i thrillerów, który na swoim koncie ma między innymi takie bestsellery jak: „Salomon Creed”, „Sanctus”, czy „Chłopiec, który widział”.

Toyne, który wielokrotnie na kartach swoich powieści prowadził intrygi, prowadził czytelników przez meandry śledztw i wnikał w podświadomość swych literackich postaci, wraz z sześciorgiem autorów poprowadzi widzów w najciemniejsze zakamarki umysłu sprawców, zagłębi się w ich zagmatwane losy, przyjrzy się okolicznościom, które doprowadziły do popełnienia morderstw, a także prześledzi przebieg śledztwa prowadzonego przez stróżów prawa. Przestępstwa opisywane w serii często znajdują odbicie w twórczości autorów, niektóre stały się impulsem do napisania powieści, a inne okażą się bardziej szokujące niż wszystko, co mogło zrodzić się w umysłach pisarzy.

Gośćmi Simona Toyne’a w 2. sezonie serii „Spisane krwią” jest sześcioro światowej sławy autorów bestsellerowych kryminałów:

Clare Mackintosh – przez 12 lat pracowała w policji, gdzie była świadkiem rzeczy, o których zwykły człowiek czyta jedynie w gazetach. Porzuciła mundur na rzecz rodziny i pisania. Na początku próbowała swych sił jako dziennikarka i autorka krótkich tekstów reklamowych. Gdy światło dzienne ujrzała jej debiutancka powieść „I Let You Go” („Pozwolę Ci odejść”) kariera pisarska Mackintosh nabrała tempa. W chwili obecnej ma na koncie, trzy thrillery psychologiczne, w tym: „I See You” („Widzę Cię”) oraz „Let Me Lie”. W programie autorka zabiera Simona Toyne’a oraz widzów w podróż do Castlerock w Irlandii Północnej, gdzie w 1991 roku dwoje ludzi umiera w tajemniczych okolicznościach. Analogiczną historię autorka opisała w swej ostatniej książce pt. „Let Me Lie”.

Tess Gerritsen – autorka bestsellerowych kryminałów i thrillerów medycznych. Z wykształcenia lekarz, z zamiłowania i pasji pisarka. Jej kariera nabrała rozpędu w 1996 roku, gdy ukazał się pierwszy thriller medyczny „Harvest” („Dawca”). Dzięki odniesionemu sukcesowi mogła zrezygnować z praktyki lekarskiej. Na swoim koncie ma między innymi powieści: „Gravity” („Grawitacja”), „The Apprentice” („Skalpel”) czy „Body Double” („Sobowtór”). W programie Gerritsen wraz z Simonem Toynem wybierają się do stanu Oregon w Stanach Zjednoczonych, gdzie przez kilkanaście lat makabryczne morderstwa popełniali członkowie tej samej rodziny. Tess i Simon prześledzą historię mordercy, Francisa Weavera, którego dziadek, Ward Weaver Jr., i ojciec, Ward Weaver III, byli seryjnymi zabójcami. Czy Francis miał genetyczne predyspozycje do popełnienia zbrodni, czy skłonności przestępcze były wynikiem wychowania w rodzinie obciążonej krwawymi czynami? Historia rodu Weaverów była impulsem do napisania wydanej w 2004 roku powieści „Sobowtór”.

Mason Cross – szkocki powieściopisarz, którego debiutancka powieść „The Killing Season” zajęła w 2015 roku drugie miejsce w prestiżowym brytyjskim plebiscycie Theakstons Old Peculier Crime Book of the Year. Głównym bohaterem jego książek jest enigmatyczny łowca głów, Carter Blake. W serii dokumentalnej „Spisane krwią” Cross zabiera widzów do rodzinnego Glasgow, gdzie Cross stanął twarzą w twarz ze zbrodnią. W 1982 roku na terenie szkoły podstawowej, do której uczęszczał autor, znaleziono ciało. To makabryczne wydarzenie sprawiło, że Mason po latach został autorem kryminałów.

Peter Robinson – angielski pisarz, autor bestsellerowej serii powieści kryminalnych, których bohaterem jest inspektor Alan Banks. Swą pierwszą powieść „Gallows View” opublikował w 1987 roku. Książka zdobyła dużą popularność wśród czytelników oraz uznanie krytyków, uzyskując nominacje do licznych nagród literackich w Wielkiej Brytanii i Kanadzie. Następne książki z Banksem, których akcja rozgrywa się głównie w Yorkshire, stały się bestsellerami. W serii „Spisane krwią” Robinson zabiera widzów właśnie do hrabstwa Yorkshire, gdzie prowadzi Simona w meandry popełnionego w 1965 roku morderstwa 14-letniej Elsie Frost.

Karin Slaughter – amerykańska autorka kryminałów i thrillerów, w tym powieści „Pretty Girls” („Moje śliczne”) i „Pieces of Her” („Układanka”). Debiutowała w 2001 roku książką „Blindsighted” („Zaślepienie”), która została nominowana do Nagrody Sztyletu przyznawanej przez międzynarodowe Stowarzyszenie Pisarzy Literatury Kryminalnej za najlepszy debiut. Jej kolejne książki stały się międzynarodowymi bestsellerami. Charakterystyczne dla twórczości Salughter są: miejsce akcji – amerykańskie Południe, bardzo ostro zarysowane tło obyczajowe, naturalistyczny język oraz duża dawka przemocy. W „Spisane krwią” autorka zabiera widzów w swoje rodzinne strony, do Atlanty w stanie Georgia, gdzie przedstawia historię „Casanovy” – seryjnego mordercy, który terroryzował całe Stany Zjednoczone. W trakcie podróży widzowie dowiedzą się, jak ta prawdziwa sprawa wpłynęła na twórczość Slaughter i sprowokowała ją do zgłębienia motywów zabójców, którzy nienawidzą kobiet.

Sophie Hannah – jest brytyjską poetką i powieściopisarką. Ma na swoim koncie kilka nagród, w tym wyróżnienie Specsavers National Book Award w kategorii Thriller & Crime Novel of the Year za powieść „The Carrier”. Przy zgodzie, poparciu i autoryzacji spadkobierców królowej kryminałów, Agahty Christie, została kontynuatorką jej dzieł. W 2014 roku napisała książkę „The Monogram Murders” („Inicjały zbrodni”), stanowiącą kolejną powieść z cyklu przygód Herkulesa Poirot, postaci wykreowanej przez Christie. W programie Sophie Hannah, zabiera widzów do Nottingham, by zbadać morderstwo 16-letniej Collette Aram. Morderstwo z 1983 roku stało się pierwszym przypadkiem, który pojawił się w telewizyjnym programie „Crimewatch”. Jest to przykład prawdziwych morderstw, które fascynują Sophie i mają duży wpływ na jej twórczość.

Premiera 2. sezonu „Spisane krwią” już 13 listopada o 21:00 na kanale CBS Reality. Kolejne odcinki w każdy wtorek o 21:00. 1. odcinek 2. sezonu serii można również obejrzeć przedpremierowo 13 listopada o 16:00 na kanale CBS Reality w serwisie YouTube pod linkiem: https://youtu.be/6JnZRuaDt9A.

Tematy: , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy, telewizja