Spadkobiercy Faulknera pozywają za cytat w „O północy w Paryżu”

26 października 2012


Sony Pictures Classics oraz grupa właścicieli sieci kinowych w USA została pozwana przez spadkobierców Williama Fulknera o bezprawne wykorzystanie cytatu z powieści pisarza w zeszłorocznym przeboju kinowym Woody Allena „O północy w Paryżu”.

Posiadaczom praw do twórczości Faulknera chodzi o fragment filmu, w którym grany przez Owena Wilsona bohater, rozstając się ze swoją narzeczoną, mówi: „Przeszłość żyje. Właściwie, to nawet nie jest przeszłością. To słowa Faulknera. Miał rację. Jego też spotkałem. Wczoraj na kolacji”.

W pozwie złożonym w czwartek w Sądzie Rejonowym w Mississippi spadkobiercy pisarza twierdzą, że Sony nie uzyskało zgody na użycie słów, które pochodzą z powieści „Requiem dla zakonnicy”, gdzie brzmią dokładnie: „Przeszłość nigdy nie umiera. Właściwie nawet nie jest przeszłością”. „Wykorzystanie bezprawnie cytatu i nazwiska Williama Faulknera w filmie może spowodować zamieszanie, wprowadzić w błąd, i/lub zmylić widzów filmu, co do zauważalnych powiązań lub związków pomiędzy Williamem Faulknerem i jego dziełami z jednej strony a firmą Sony z drugiej strony” ? czytamy w pozwie.

Poszkodowani domagają się udziału w zyskach oraz pokrycia kosztów sądowych i honorariów adwokackich. Rzecznik Sony odmówił komentarza w sprawie.

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy