Spadkobiercy braci Strugackich mają dość walki z piractwem internetowym i udostępniają wszystkie dzieła pisarzy bezpłatnie online

3 kwietnia 2017


Spadkobiercy braci Strugackich, córka Arkadija – Maria i syn Borisa – Andriej, po nieudanej walce z piractwem internetowym podjęli decyzję o bezpłatnym udostępnieniu w sieci wszystkich dzieł napisanych przez obu autorów. „Niestety, piraci wygrali” – napisał Andriej Strugacki na swoim profilu na Facebooku.

W 2014 roku spadkobiercy Strugackich, niezadowoleni z faktu, że piraci internetowi udostępniają nielegalnie takie dzieła, jak „Poniedziałek zaczyna się w sobotę”, „Trudno być bogiem”, „Piknik na skraju drogi” czy „W krainie purpurowych obłoków”, wycofali książki z obiegu w Internecie. Legalnie działające platformy spełniły ich prośbę, jednak tysiące pirackich stron wciąż umożliwiało dostęp do tych powieści, i to zarówno w formie płatnej, jak i bezpłatnej.

„Niebezpieczeństwo kryło się w tym, że do każdego dzieła można było wstawić, co tylko się podoba, np. reklamę. Gdy spadkobiercy praw do twórczości Strugackich zorientowali się, że walka z piractwem nie ma najmniejszego sensu, postanowili udostępnić oryginalne dzieła autorów całkowicie bezpłatnie” – powiedział Siergiej Arno, dyrektor Fundacji Braci Strugackich.

19 marca na stronie internetowej „Rosyjska Fantastyka” zamieszczono nie tylko słynne powieści i opowiadania braci Strugackich, ale także niepublikowane wcześniej historie, komentarze autorów, scenariusz filmowy do „Stalkera” Andrieja Tarkowskiego oraz artykuły biograficzne na temat pisarzy.

Dyrektor Fundacji Braci Strugackich zaleca czytelnikom korzystanie wyłącznie z tego źródła, gdyż dzięki temu będą oni mieli pewność, że zapoznają się z oryginalnymi dziełami, które nie są w żaden sposób zmodyfikowane. Jeśli znacie rosyjski, wystarczy kliknąć tutaj i możecie legalnie pobierać.

[wn,am]
źródło: Russia Beyond The Headlines, TASS

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy