Sonia Draga śpieszy na ratunek małym księgarniom. Poprowadzi „Księgarskie rewolucje”!

1 sierpnia 2017


Liczba małych księgarń w naszym kraju systematycznie maleje. Aby pośpieszyć na ratunek tym, które wciąż istnieją, ale borykają się z problemami, powstaje nowy program „Księgarskie rewolucje”. Poprowadzi go Sonia Draga.

Jak wynika z danych Bisnode, w 2016 roku z urzędowych rejestrów znikło ponad 500 księgarń. Tym sposobem ich liczba spadła do około 4400. Przy czym szacuje się, że aktywnie na rynku działa jakieś 2700. Reszta ma zawieszoną działalność. Te, które wciąż próbują przetrwać, szczególnie w małych miejscowościach i gminach, borykają się z problemami. Czasem jest to wynik spadającego zainteresowania kupowaniem książek w tradycyjnych sklepach. Często znaczenie ma również brak umiejętności marketingowych księgarzy. Teraz pojawił się ratunek w postaci nowego programu inspirowanego „Kuchennymi rewolucjami” Magdy Gessler. Zamiast jednak skupić się na punktach gastronomicznych, postanowiono skupić się na księgarniach. Bo w końcu, jak napisał Neil Gaiman, „miasto nie jest miastem, jeśli nie ma w nim księgarni. Może nazywać się miastem, ale bez księgarni nikogo nie nabierze”.

Na ratunek małym księgarniom pośpieszy Sonia Draga, prezes wydawnictwa Sonia Draga oraz sieci księgarni Bookszpan. Obszar działań ograniczono do województwa śląskiego. Spośród zgłoszeń nadesłanych przez autorskie księgarnie z małych miejscowości i gmin zostanie wybranych kilka, które objęte będą księgarską rewolucją. Sonia Draga zdiagnozuje problemy, z którymi borykają się właściciele, a następnie zaproponuje zmiany mogące sprawić, że księgarnie staną się miejscami odwiedzanymi, kulturotwórczymi i ważnymi dla lokalnej społeczności.

„Księgarskie rewolucje” mają pełnić rolę poradnika dla księgarzy podpowiadającego, jak z sukcesem prowadzić interes. Do końca roku ma powstać kilka odcinków, które zostaną udostępnione m.in. na YouTube, aby zawartymi w nich nowoczesnymi i skutecznymi metodami zarządzania i promowania mogli inspirować się właściciele autorskich księgarń w całej Polsce.

Projekt realizowany przez Manufakturę Wiedzy Estakada otrzymał dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Partnerstwo dla książki”.

[am]

Tematy: , ,

Kategoria: newsy