Śmiechem zachęcić do czytania – nowa odsłona kampanii społecznej „Czytaj! Zobacz więcej!”

22 kwietnia 2016

czytaj-zobacz-wiecej-smiech-1
Cztery lata temu grupa pisarzy, aktorów, blogerów i dziennikarzy prowokowała debatę na temat czytelnictwa w Polsce spotem, w którym przekornie zniechęcali do czytania. Teraz, z okazji nadchodzącego Światowego Dnia Książki, ruszają z drugą odsłoną kampanii społecznej „Czytaj! Zobacz więcej!”, reagując na nowy raport stanu czytelnictwa… śmiechem.

Badania amerykańskiego Narodowego Funduszu na rzecz Sztuki (NEA) oraz Amerykańskiej Akademii Nauk (USNAS) udowodniły, że osoby, które regularnie czytają książki są pewniejsze siebie, mają wyższą samoocenę i większy zasób słownictwa oraz chętniej angażują się obywatelsko. Czytanie redukuje stres, poprawia pamięć i zdolność koncentracji, a także zwiększa poziom empatii i podnosi atrakcyjność seksualną. Co więcej, osoby, które chętnie sięgają po książki – dwa i pół raza rzadziej zapadają na chorobę Alzheimera. A mimo to – 2 na 3 Polaków nie wzięło w ubiegłym roku książki do ręki. Najnowsza edycja corocznego raportu Biblioteki Narodowej pod tytułem „Stan czytelnictwa w Polsce” przyniosła alarmującą wiadomość. Tylko 37% Polaków przeczytało w ubiegłym roku choćby jedną książkę. To najgorszy wynik w poPRLowskiej historii naszego kraju.

Dwadzieścia sześć znanych osób, w tym Olga Bołądź, Janusz Głowacki, Olga Borys, Joanna Jabłczyńska, Grzegorz Kasdepke, Antoni Królikowski, Anna Mucha, Paulina Mikuła, Andrzej Nejman, Alicja Resich-Modlińska, Michał Rusinek, Małgorzata Socha, Agnieszka Więdłocha, Jakub Wons, Zofia Zborowska, Katarzyna Żak, postanowiło połączyć siły i po raz kolejny odwołać się do przekory Polaków, sięgając po nową broń w walce z „nieczytaniem” – śmiech.

czytaj-zobacz-wiecej-smiech-2

„Zdajemy sobie sprawę z tego, że być może nie wszystkim nasz spot się spodoba i wywoła przez to kontrowersje. Ale to dobrze – stan czytelnictwa w Polsce jest tak zły, że musimy go pobudzać elektrowstrząsami. Śmiech jest obok ziewania najbardziej zaraźliwą czynnością. Chcemy rozbawić, ale także zmusić do myślenia” – mówi jedna z pomysłodawczyń kampanii, Sylwia Stano z Bibliocreatio. „Czasami namowy, prośby, a nawet groźby, nie przynoszą efektów. Próbujemy więc inaczej – jeśli nieczytających trzeba rozśmieszyć albo wyśmiać, żeby sięgnęli po książki, to zróbmy to. Czemu nie!” – dodaje druga z pomysłodawczyń, Zofia Karaszewska z Bibliocreatio.

czytaj-zobacz-wiecej-smiech-3

„Raport Biblioteki Narodowej pokazuje nie tylko to, że coraz mniej Polaków czyta książki, ale także obala pewien stereotyp. To nie brak czasu jest przyczyną tego, że nie czytamy. Ci, którzy mają go najwięcej – czytają najmniej. Natomiast ci, którzy prowadzą aktywne życie, dużo podróżują, odnoszą sukcesy – czytają najwięcej. To lenistwo sprzyja nieczytaniu” – zauważa Sylwia Stano. Idąc tym tropem nowa odsłona kampanii przebiega pod hasłem: „Do dzieła!” W rzeczywistości bowiem wyniki raportu nie dają powodów do śmiechu, ponieważ – jak przekonuje biorący udział w akcji Janusz Głowacki – tylko czytanie jest dobrym lekarstwem na zidiocenie świata.

czytaj-zobacz-wiecej-smiech-4

Cała kampania zrealizowana została na zasadach non profit, jedynie dzięki zapałowi i życzliwości zaproszonych gości. „Wsparłam akcję, ponieważ uznałam, że jest społeczeństwu potrzebna! Książki pomagają ludziom zrozumieć świat i ludzi, otwierają umysły. Kiedy ich nie czytamy, wyrządzamy sobie dużą krzywdę. Jeśli tylko mogę zachęcić ludzi do czytania, robię to. Wiem, że to dobry uczynek” – mówi polonistka i popularna vlogerka Paulina Mikuła.

czytaj-zobacz-wiecej-smiech-5

Wnętrz do nakręcenia spotu użyczyła Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie. Materiał filmowy wyreżyserował Adam Zych ze Studio MyWorks. „Skoro można przekonać ludzi do kupna konkretnego proszku albo wmówić komuś, że telefon z charakterystycznym znaczkiem to styl życia, dlaczego nie pokazać ludziom, że czytanie jest jednym z najbardziej fascynujących rozrywek na świecie? Jeśli po naszych akcjach choć jedna osoba, która do tej pory czytała niewiele, sięgnie po kolejną książkę – to dowód na to, że angażowanie się w takie projekty ma sens” – wyjaśnia reżyser.

czytaj-zobacz-wiecej-smiech-6

Poniżej możecie zobaczyć najnowszy klip kampanii „Czytaj! Zobacz więcej!”:

Przypominamy też, jak do czytania „zniechęcano” cztery lata temu:

[am]
fot. z planu: Weronika Gryczkowska

Tematy: , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy