banner ad

„Skaza” Roberta Małeckiego uznana najlepszym polskim kryminałem miejskim 2018 roku

8 kwietnia 2019


Podczas zakończonego w sobotę festiwalu Kryminalna Piła książka „Skaza” Roberta Małeckiego została uhonorowana Nagrodą dla Najlepszej Polskiej Miejskiej Powieści Kryminalnej roku 2018. Laureat otrzymał statuetkę oraz 5 tysięcy złotych.

„Spełniło się jedno z moich literackich marzeń!” ? komentuje Robert Małecki. „Skaza” to pierwsza część serii z komisarzem Bernardem Grossem, której akcja osadzona została w Chełmży. Główny bohater bada sprawę dwóch zgonów ? nastolatka i bezdomnego mężczyzny ? które miały miejsce mroźną nocą i pozornie nie noszą znamion przestępstwa.

„Po ciekawej trylogii sensacyjnej z dziennikarzem Markiem Benerem Robert Małecki postanowił zmierzyć się z konwencją klasycznego kryminału. Zdawać by się mogło, że pisarz podszedł do zadania ostrożnie, by nie rzec zachowawczo, wykorzystując dobrze sprawdzone, a przez to bezpieczne schematy. Głównym bohaterem jest policjant po przejściach. Miejscem akcji prowincjonalne miasto Chełmża, a intryga kryminalna wiążę się z tajemnicami z przeszłości. Nic nowego? Jak najbardziej. A jednak Małecki do każdego z tych schematów dołożył coś własnego i oryginalnego” ? czytamy w laudacji.

„Pogrążony w głębokim, paraliżującym smutku, aż na granicy autyzmu, komisarz Gross jest jedną z najpełniejszych psychologicznie i najciekawszych postaci jakie w ostatnich latach pojawiły się w krajowej prozie kryminalnej. W opisie prowincjonalnej Chełmży Małecki połączył realistyczny konkret z mrocznym i dusznym klimatem miejskim. Genius loci Chełmży jest przekonujące! Intrydze kryminalnej Małecki nadał dynamikę, która była znakiem rozpoznawczym prozy sensacyjnej tego pisarza. Małecki napisał swój pierwszy kryminał, który okazał się świetny i wybijający na tle innych” ? dodano.

Autor odebrał w Pile statuetkę oraz nagrodę finansową w wysokości 5 tysięcy złotych. Laureata wskazało jury w składzie: prof. Wojciech Burszta (przewodniczący), pisarz Robert Ostaszewski i Leszek Koźmiński (sekretarz).

Dotychczasowymi laureatami nagrody przyznawanej pod auspicjami prezydenta Piły dra Piotra Głowskiego są: Marek Krajewski za powieść „Mock. Ludzkie zoo” z 2017 roku, Anna Kańtoch za powieść „Łaska” z 2016 r., Maurycy Nowakowski za powieść „Plagiat” z 2015 r., Ryszard Ćwirlej za powieść „Błyskawiczna wypłata”z 2014 r. i Marcin Wroński za powieść „Pogrom w przyszły wtorek” z 2013 r.

Powieść „Skaza” Roberta Małeckiego ukazała się nakładem wydawnictwa Czwarta Strona.

[am]
fot. Robert Małecki/Instagram

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy