Skandal z A.J. Finnem nie wpłynął na plany wydawcy. Druga powieść pisarza zapowiedziana na styczeń 2020 roku

8 lutego 2019


Pomimo doniesień na temat kłamstw rozpowiadanych notorycznie przez Dana Mallory’ego, publikującego pod pseudonimem A.J. Finn, jego wydawca nie zamierza zmieniać planów dotyczących nowej książki. Potwierdzono, że zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, druga powieść autora „Kobiety w oknie” ukaże się w styczniu 2020 roku.

Wieść o tym, że Mallory/Finn od lat wielokrotnie kłamał, mówiąc m.in., że chorował na raka, jego matka, ojciec i brat zmarli oraz zrobił dwa doktoraty (w tym jeden w Oxfordzie), obiegła w ostatnich dniach cały świat. Śledztwo dziennikarskie „New Yorkera” wykazało, że autor bestsellera „Kobieta w oknie” z „brania na litość” czerpał często korzyści, załatwiając sobie posady lub usprawiedliwiając przedłużające się nieobecności. Sam zainteresowany wydał oświadczenie, w którym przeprosił za swoje zachowania, tłumacząc, że cierpi na chorobę dwubiegunową typu II i tak wstydził się tej psychicznej dolegliwości, że zmyślił chorobę fizyczną.

Osobne oświadczenie opublikowało wydawnictwo William Morrow, gdzie Mallory/Finn był zatrudniony, a z którym obecnie współpracuje jako pisarz, twierdząc, że nie komentuje życia osobistego swoich redaktorów i autorów. „Od zawodowej strony Dan był bardzo cenionym redaktorem, a jego książka 'Kobieta w oknie’ broni się sama” ? napisano. Rzecznik firmy powiedział, że zgodnie z zapowiedzią w marcu ukaże się edycja debiutu w miękkiej okładce. Nie zmieniły się również plany dotyczące publikacji drugiej powieści pisarza, która ma trafić na rynek w styczniu 2020 roku. To samo potwierdził brytyjski wydawca A.J. Finna, HarperCollins.

Jak donosi „Publishers Weekly”, niewielu w branży zadowoliło się tymi oświadczeniami. Ze strony autorów i redaktorów w sieci padają opinie o „białym uprzywilejowanym mężczyźnie”, który pnie się po szczeblach kariery, kłamiąc i mszcząc się na współpracownikach. „W przypadku Mallory’ego szokujące jest to, że łgarz używa koneksji, by załapać się do wyższej kadry kierowniczej, następnie wykorzystuje pracę gorzej zarabiających pracowników, podczas gdy wszyscy nazywali go geniuszem. Jak to się mogło stać w jakiejkolwiek branży?” ? komentuje pisarz i redaktor Lincoln Michel. Autorka kryminałów Victoria Selman zastanawia się, czy Mallory/Finn znowu nami nie manipuluje, wymyślając kolejną łzawą historię? Co gorsza, obawia się, że w myśl zasady „Nieważne jak o tobie mówią, ważne by mówili”, będzie jeszcze czerpał z tego profity. Niezmienione plany wydawcy mogą to potwierdzać.

Akcja zapowiadanej na początek 2020 roku książki, która nie posiada jeszcze tytułu, ma rozgrywać się w San Francisco. Historia ma w sobie coś z kryminałów Agathy Christie i częściowo rozgrywa się w pewnej wiktoriańskiej rezydencji. To opowieść o zemście, w której występują autorka thrillerów i dziennikarz (lub dziennikarka), odkrywający jej mroczną przeszłość. Zważywszy na fakt, jak wiele w „Kobiecie w oknie” można było znaleźć tropów dotyczących niechlubnej przeszłości A.J. Finna, z miejsca rodzi się pytanie: czy przypadkiem nowa powieść nie nawiązuje do ostatniego skandalu?

[am]
fot. Place des éditeurs/Youtube
źródło: Publishers Weekly, Independent, The Guardian, Twitter

Tematy: ,

Kategoria: newsy