banner ad

Siostra Nicka Hornby?ego zadebiutowała jako pisarka

23 maja 2013

Gill Hornby debiutuje
Kiedy jest się siostrą Nicka Hornby?ego i zarazem żoną Roberta Harrisa, debiut na rynku literackim z pewnością ma się ułatwiony. Gill Hornby podpisała kontrakt na sześciocyfrową kwotę z wydawnictwem Little, Brown. Debiutancka powieść miała dzisiaj swoją premierę w Wielkiej Brytanii, a w najbliższych miesiącach ukaże się jeszcze w ponad 10 innych krajach, zaś producenci filmowi wykupili już opcję na realizację kinowej adaptacji.

Gill Hornby całe życie spędziła otoczona pisarzami. Jak wyznała w rozmowie z dziennikarką „The Guardian”, „Robert zawsze mówił mi, że muszę napisać powieść, a ja zawsze się broniłam i mówiłam 'Czemu? Tylko dlatego, że ty to robisz?’. Ale on ciągle to powtarzał. I wtedy nagle, mając 50 lat, mając dzieci, które nie potrzebują mnie już tak bardzo, odkryłam, że posiadam nie tylko mentalną przestrzeń potrzebną do napisania powieści, ale także coś, o czym chciałabym opowiedzieć”.

Autorka przyznała, że trochę obawia się porównań z obydwoma bliskimi jej mężczyznami. Na szczęście porusza się po nieco innych terytoriach: „Szczególnie innych niż Robert. Ja jestem na górze i piszę o paniach, które szaleją, a on na dole pisze o starożytnych Rzymianach”.

Jako początkująca powieściopisarka Gill nie omieszkała pokazać swojej książki mężowi: „To było straszne. Nie poprosił o żadne zmiany za wyjątkiem kwestii pogodowych. Chciał zmian pór roku, w sensie – akademickiego roku, i miał w zupełności rację, więc pojawiły się kasztany i wczesne przymrozki. Jeśli chodzi o Nicka, to pokazałam mu powieść raz, kiedy już była skończona. Moja młodsza córka była bardziej aktywnym krytykiem. Właśnie dostała pracę w wydawnictwie i jest prawdziwym molem książkowym, więc jej rady były cenne”.

Efekt tych wysiłków i konsultacji to 320-stronicowa powieść „The Hive”, historia przyjaźni i waśni grupy kobiet, które spotykają się przy wejściu do szkoły każdego dnia i pod przykrywką komitetu rodzicielskiego planują, wspierają, konkurują i przepychają się, aby wspiąć się jak najwyżej w tej swoistej hierarchii. Data polskiej premiery powieści nie jest jeszcze znana, znając jednak popularność Nicka Hornby?ego i Roberta Harrisa w Polsce, możemy oczekiwać, że prędzej czy później „The Hive” zawita również do naszych księgarń.

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy