Sienkiewicz, Reymont, Konopnicka i inni na ruchomych obrazach. Sztuczna inteligencja ożywiła klasyków polskiej literatury

4 marca 2025

Za ich czasów nie było kamer albo też ta rewolucyjna technologia zapisu obrazu dopiero raczkowała. Pozostawili po sobie niewiele zdjęć, malowanych portretów i rysunków, dzięki czemu wiemy, jak wyglądali. Dziś, dzięki sztucznej inteligencji, klasycy polskiej literatury ożywają na ekranie, a my możemy zobaczyć ich w ruchu.

Sztuczna inteligencja coraz powszechniej używana jest przez internautów, również tych pasjonujących się literaturą i popkulturą. Dzięki temu mogliśmy już zobaczyć m.in., jak wyglądałaby ekranizacja „Władcy Pierścieni” J.R.R. Tolkiena, gdyby nakręcił ją reżyser Wes Anderson, a także co działo się w Szkole Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie, kiedy nikt nie patrzył.

W ostatnim czasie w sieci pojawia się coraz więcej narzędzi, które pozwalają przekształcić zdjęcia w ruchome obrazy. Nowe możliwości postanowiła wykorzystać łódzka firma 21Film, zajmująca się na co dzień wideofilmowaniem wesel i ślubów, która sięgnęła do historii Polski. Najpierw ożywiła „Poczet królów i książąt polskich” Jana Matejki, a później sięgnęła po fotografie i rysunki przedstawiające klasyków polskiej literatury, zarówno tych z okresu romantyzmu, jak również pozytywizmu i Młodej Polski. Z jakim efektem? Zobaczcie poniżej.

Krótki film, na którym w ruch wprawione zostały portrety Henryka Sienkiewicza, Władysława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Marii Konopnickiej, Stanisława Wyspiańskiego i Bolesława Prusa:

Drugi film, na którym ożywają portrety Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Aleksandra Fredry, Cypriana Kamila Norwida i Zygmunta Krasińskiego:

[am]

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy