Sienkiewicz, Reymont, Konopnicka i inni na ruchomych obrazach. Sztuczna inteligencja ożywiła klasyków polskiej literatury
Za ich czasów nie było kamer albo też ta rewolucyjna technologia zapisu obrazu dopiero raczkowała. Pozostawili po sobie niewiele zdjęć, malowanych portretów i rysunków, dzięki czemu wiemy, jak wyglądali. Dziś, dzięki sztucznej inteligencji, klasycy polskiej literatury ożywają na ekranie, a my możemy zobaczyć ich w ruchu.
Sztuczna inteligencja coraz powszechniej używana jest przez internautów, również tych pasjonujących się literaturą i popkulturą. Dzięki temu mogliśmy już zobaczyć m.in., jak wyglądałaby ekranizacja „Władcy Pierścieni” J.R.R. Tolkiena, gdyby nakręcił ją reżyser Wes Anderson, a także co działo się w Szkole Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie, kiedy nikt nie patrzył.
W ostatnim czasie w sieci pojawia się coraz więcej narzędzi, które pozwalają przekształcić zdjęcia w ruchome obrazy. Nowe możliwości postanowiła wykorzystać łódzka firma 21Film, zajmująca się na co dzień wideofilmowaniem wesel i ślubów, która sięgnęła do historii Polski. Najpierw ożywiła „Poczet królów i książąt polskich” Jana Matejki, a później sięgnęła po fotografie i rysunki przedstawiające klasyków polskiej literatury, zarówno tych z okresu romantyzmu, jak również pozytywizmu i Młodej Polski. Z jakim efektem? Zobaczcie poniżej.
Krótki film, na którym w ruch wprawione zostały portrety Henryka Sienkiewicza, Władysława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Marii Konopnickiej, Stanisława Wyspiańskiego i Bolesława Prusa:
Drugi film, na którym ożywają portrety Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Aleksandra Fredry, Cypriana Kamila Norwida i Zygmunta Krasińskiego:
[am]
TweetKategoria: newsy