Siedemdziesięciu pisarzy poparło decyzję Sally Rooney o odmowie publikacji książki w Izraelu

30 listopada 2021

Siedemdziesięciu pisarzy, poetów i dramaturgów z kilku kontynentów podpisało list poparcia dla decyzji Sally Rooney o odrzuceniu oferty izraelskiego wydawnictwa, które chciało opublikować jej trzecią powieść „Gdzie jesteś, piękny świecie”. Sygnatariusze listu określili krok autorki „Normalnych ludzi” jako „wzorową odpowiedź na narastające niesprawiedliwości wyrządzane Palestyńczykom”.

Decyzja Rooney spotkała się zarówno z pochwałami, jak i krytykami. W Izraelu potępił ją minister ds. diaspory Nachman Szaj, nazywając „kulturowy bojkot Izraela antysemityzmem w nowym przebraniu”. Dwie duże sieci księgarń w tym kraju ogłosiły, że nie będą już sprzedawać książek pisarki i wycofały z półek obie dotychczas wydane powieści – „Rozmowy z przyjaciółmi” i „Normalni ludzie”. Stąd reakcja pisarzy, którzy poparli Rooney i potwierdzili swoją solidarność wobec ludu palestyńskiego.

Poparcie podpisali m.in. Kevin Barry, Rachel Kushner, China Miéville, Joe Sacco i Kamila Shamsie. Jak podkreślili, Rooney znalazła się wśród ponad 16 tysięcy artystów, którzy w maju tego roku potępili „zbrodnie Izraela” w „Liście przeciwko apartheidowi”. „Artyści palestyńscy poprosili swoich międzynarodowych kolegów o zaprzestanie współuczestnictwa w łamaniu przez Izrael ich praw człowieka, a to dla wielu z nas jest oczywistym obowiązkiem etycznym” – wyjaśnili, chwaląc postawę Sally Rooney.

„Minął niecały rok, odkąd organizacja Human Rights Watch stwierdziła, że ​​Izrael 'wywłaszczył, ograniczył, siłą oddzielił i zniewolił Palestyńczyków’, co równało się 'zbrodniom przeciwko ludzkości w formie apartheidu i prześladowań’. Minęło zaledwie kilka miesięcy od ostatniego bombardowania Gazy, od ostatniego wtargnięcia do meczetu Al-Aksa i nowej serii nakazów wydalenia z okupowanej Jerozolimy Wschodniej. Taki jest kontekst decyzji Sally Rooney. Podejmując ją, nie była sama. W maju była jedną z ponad 16 tysięcy artystów” – napisano w liście poparcia, opublikowanym na stronie Artists for Palestine UK (z ang. Artyści dla Palestyny UK).

Sally Rooney odmówiła podpisania umowy z dużym wydawcą z Izraela, by nie ponosić odpowiedzialności za współudział w „izraelskim apartheidzie”. Wpisuje się to w założenia ruchu BDS (Bojkot, Dezinwestycje, Sankcje), który wzywa do ekonomicznego i kulturowego bojkotu izraelskich firm i instytucji, które nie dystansują się publicznie od działań rządowych i nie wspierają praw narodu palestyńskiego.

„Popierając Sally Rooney, potwierdzamy tę odpowiedzialność. Podobnie jak ona nadal będziemy reagować na palestyńskie wezwanie do skutecznej solidarności, tak jak miliony ludzi poparły kampanię przeciwko apartheidowi w Afryce Południowej. Będziemy nadal wspierać pokojową walkę Palestyńczyków o wolność, sprawiedliwość i równość” – czytamy w podsumowaniu listu poparcia.

W Polsce powieść „Gdzie jesteś, piękny świecie” Sally Rooney ukaże się w marcu 2022 w przekładzie Jerzego Kozłowskiego. Książkę opublikuje Wydawnictwo W.A.B.

[am]

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: newsy