Sejm upamiętnił Tadeusza Gajcego w 100. rocznicę urodzin

9 lutego 2022

We wtorek 8 lutego, w 100. rocznicę urodzin Tadeusza Gajcego, polski Sejm upamiętnił poetę. Posłowie podjęli uchwałę, która oddawała hołd jednemu z najbardziej znanych przedstawicieli Kolumbów „w uznaniu jego zasług dla polskiej niepodległości i polskiej kultury”.

Treść uchwały zwracała uwagę na narodowy charakter twórczości, ale też biografii Gajcego. „Jako poeta kierował się mottem czasopisma 'Sztuka i Naród’: 'Artysta jest organizatorem wyobraźni narodowej’ i uważał rozwijanie polskiej kultury za działanie na rzecz niepodległości Polski w czasie niewoli” – czytamy w dokumencie.

„Jego twórczość cechował katastrofizm, rzeczywistość ukazywał w wizyjno-symbolicznych obrazach, często posługiwał się konwencją snu oraz łączył elementy realistyczne i baśniowe. Motywem przewodnim jego wierszy była myśl o mistycznym sensie ofiary w imię miłości do ludzi i Ojczyzny, a kluczowymi kwestiami – oswajanie śmierci i wybór pomiędzy nienawiścią i miłością, dokonany ostatecznie na korzyść miłości. Poezja Tadeusza Gajcego, wciąż czytana i szeroko komentowana, interesuje i intryguje również młode pokolenie Polaków” – głosi uchwała.

Posłowie przypomnieli. że poeta „przez cały okres twórczości oraz konspiracji był związany ze środowiskiem ruchu narodowego”. Był także żołnierzem Armii Krajowej i wraz ze swoimi przyjaciółmi przeprowadził akcję złożenia wieńca z biało-czerwoną szarfą pod pomnikiem Mikołaja Kopernika w Warszawie w 400-lecie jego śmierci. Dodano, że zginął w Powstaniu Warszawskim wraz z przyjacielem, poetą Zdzisławem Stroińskim. Obydwaj zostali przysypani gruzami wysadzonej przez Niemców kamienicy.

Za uchwałą głosowało 456 posłów. Jeden był przeciw (Dobromir Sośnierz z Konfederacji), zaś jeden wstrzymał się od głosu (Bogusław Sonik z Koalicji Obywatelskiej).

[am]
fot. KPRM/Grzegorz Rogiński/Wikimedia Commons

Tematy: , ,

Kategoria: newsy