Sędzia Dredd – kolejny komiksowy bohater podejrzewany o homoseksualizm?

30 stycznia 2013


Dzisiejszy numer słynnego brytyjskiego magazynu komiksowego ?2000 AD? wywołał konsternację wśród fanów Sędziego Dredda. Czyżby jeden z największych twardzieli komiksowego uniwersum był skrytym homoseksualistą?

Policjant przyszłości zawsze był nieustępliwy i bezlitosny wobec przestępców. Jednak pierwsze opublikowane kadry historii zatytułowanej „Closet” z najnowszego numeru „2000 AD” sugerowały, że bohater ma również drugą, bardziej skrytą stronę, o której istnienie nikt go nawet nie podejrzewał. Na jednym z rysunków, jaki trafił do sieci przed premierą, można było zobaczyć Sędziego Dredda w namiętnym pocałunku z innym mężczyzną, czemu towarzyszyły słowa: „Chyba zawsze byłem gejem, jedynie bałem się do tego przyznać”.

Sugestia, jakoby Dredd był gejem, wywołała burzę w komiksowym światku, natychmiast dzieląc fanów bohatera. Część chwaliła twórców za podjęcie niełatwego tematu, inni grozili paleniem egzemplarzy komiksowego czasopisma.

Szybko jednak okazało się, że całe zamieszanie było niepotrzebne. Z lektury opublikowanego dzisiaj magazynu fani mogli się dowiedzieć, że postacią całującą młodzieńca z irokezem nie był Dredd, a przebrany za niego mężczyzna. Cała scena zaś rozgrywała się w gejowskim klubie tematycznym dla fanów popularnego brytyjskiego bohatera, który jest sędzią, ławnikiem i katem w jednej osobie.

Aktualny scenarzysta komiksu Rob Williams uważa, że osiągnął swój cel, jakim miało być zmuszenie odbiorców do zastanowienia się nad seksualnością Dredda. Co prawda dla bohatera najważniejsze jest prawo i właściwie nic nie wiadomo o jego preferencjach, ale Williams uważa, że Dredd równie dobrze mógłby być hetero-, homo- czy biseksualny.

„Wyobrażacie sobie, co by się stało, gdyby ta represja choć na chwilę kiedyś opadła?” – pytał Williams. „Nie można patrzeć na oryginalny projekt kostiumu ze skóry i z łańcuchami i nie dostrzec fetyszyzującego sznytu. Ale uczucia Dredda są tak głęboko ukryte, że to raczej nieprawdopodobne, by je kiedyś okazał.”

Dredd nie jest jedynym komiksowym bohaterem, którego seksualność stała się przedmiotem dociekań. O homoseksualne preferencje podejrzewa się nawet Batmana. Pomimo jego licznych romansów z kobietami złośliwi sugerowali niezdrowe relacje pomiędzy pogromcom złoczyńców z Gotham a jego młodymi pomocnikami. Homoseksualne wątki coraz częściej pojawiają się ostatnio na łamach superbohaterskich komiksów. W zeszłym roku wydawnictwo Marvel na łamach „Astonishing X-Men” wyprawiło dwóm mutantom pierwszy gejowski ślub, DC Comics zaś dokonało „coming-outu” jednej ze swych klasycznych postaci – Alana Scotta, który był pierwszą Zieloną Latarnią.

Poniżej możecie zobaczyć kontrowersyjną planszę z „2000 AD”, która wywołała poruszenie przed premierą komiksu:

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy