banner ad

Samopublikujący autorzy zarabiają najmniej ze wszystkich pisarzy

11 grudnia 2013

samopublikujący pisarze - zarobki
Badanie przeprowadzone przez Digital Book World i Writer’s Digest dowodzi, że samopublikujący autorzy w Stanach są najgorzej zarabiającą grupą pośród wszystkich pisarzy. Ponad 63% z nich zarabia rocznie w przedziale od 1 do 4 999 dolarów. Kolejne 19% wykazało brak dochodu z pisania.

Jakie jest więc rozwiązanie? Publikować w tradycyjnym modelu wydawniczym albo łączyć samopublikowanie z wydawaniem u innych wydawców. Podczas gdy średni dochód samopublikującego pisarza mieści się w przedziale od 1 do 4 999 dolarów, tradycyjnie publikujący autorzy osiągają średni dochód z pisania w wysokości od 5 000 do 9 999 dolarów, zaś pisarze łączący obie te metody zarabiają najlepiej ? ich średni dochód mieścił się w widełkach od 15 000 do 19 999 dolarów.

Jak się okazuje, dochody przekraczające 15 000 dolarów wykazuje bardzo niewielka liczba pisarzy. Najwyższymi zarobkami (powyżej 100 000 dolarów) może poszczycić się zaledwie 1,8% samopublikujących autorów, 8,8% tradycyjnie wydających oraz 13,2% korzystających z obu tych modeli wydawniczych.

Wyniki badań potwierdzają, że największy sukces osiągają tzw. autorzy hybrydowi. Jak zauważa Dana Beth Weinberg, profesor socjologii w Queens College w Nowym Jorku, która nadzorowała badanie, powodów takiego stanu rzeczy może być kilka: być może niektórzy autorzy wykorzystali doświadczenie zdobyte na tradycyjnym rynku wydawniczym, aby skutecznie promować swoje samopublikowane utwory (od siebie dodamy, że tak zrobił chociażby Stephen King ze swoim esejem o używaniu broni palnej w USA). Druga grupa to pisarze samopublikujący, którzy byli na tyle dobrzy, że przedostali się na tradycyjny rynek wydawniczy (tu jako przykład może posłużyć E. L. James), co umożliwiło im jeszcze większe zdyskontowanie sukcesu.

Pomimo niewątpliwych zalet wynikających z publikowania książek u wydawców trzeba zauważyć, że najmniej zarabiający (od 1 do 4 999 dolarów) są najliczniejsi w każdej z wymienionych tu grup pisarzy. „Niewielu autorów wzbogaca się na swoim pisaniu lub nawet zarabia wystarczająco z pisania, aby rzucić swoją codzienną pracę” – pisze Dana Beth Weinberg.

W badaniu przeprowadzonym internetowo w październiku i listopadzie 2013 roku wzięło udział około 9 tysięcy pisarzy. Zaznaczono jednak, że nie jest to naukowa próba a wyniki niekoniecznie muszą być reprezentatywne w skali całego kraju (a tym bardziej świata). Pokrywają się jednak one w dużej mierze z raportem opublikowanym przez nas w zeszłym roku.

Poniżej możecie zobaczyć wykres przedstawiający zarobki amerykańskich pisarzy reprezentujący poszczególne modele wydawnicze:

samopublikujacy-pisarze-zarobki-tabela

fot. Eduardo/Flickr

Tematy: , ,

Kategoria: newsy