banner ad

Samobójstwa pisarek inspiracją dla sesji modowej

21 czerwca 2013

Vice sesja - 1
Amerykańskie środowisko literackie grzmi z oburzenia. Słynący z kontrowersji „Vice Magazine” zamieścił w swoim ostatnim numerze poświęconym literaturze sesję modową inspirowaną samobójstwami znanych pisarek.

Na zdjęciach autorstwa Annabel Mehran możemy zobaczyć inscenizacje samobójstw Virginii Woolf, Sylvii Plath, Charlotte Perkins Gilman, Dorothy Parker (która kilkukrotnie próbowała popełnić samobójstwa, jednak zmarła na atak serca), Sanmao, Iris Chang i Elise Cowen. Modelki przyodziane w stylizacje Annette Lamothe-Ramos pozują przed otwartym piekarnikiem, brodzą w wodzie, kierują broń do ust.

W podpisach pod zdjęciami zamieszczono nazwiska autorek, ich wiek, miejsce urodzenia, miejsce śmierci i sposób, w jaki popełniły samobójstwo. Ani słowem nie wspomniano o twórczości wszystkich siedmiu kobiet, za to możemy dowiedzieć się, w co przyodziano modelki (m.in. sukienki domu mody Issa i buty Jenni Kayne). W przypadku tajwańskiej prozaiczki Sanmao, która powiesiła się w szpitalu za pomocą pary jedwabnych pończoch, Vice Magazine poleca… markowe pończochy.

Zdjęcia wywołały oburzenie w środowisku literackim. Wielu komentatorów i dziennikarzy z największych amerykańskich gazet wypowiadało się dosadnie na temat sesji, nazywając ją „obrzydliwą reklamą”. Do głosów zniesmaczenia przyłączyli się również czytelnicy.

Vice sesja - 2

Pod naporem krytyki „Vice Magazine” opublikował na swojej stronie oświadczenie, w którym redakcja gazety przeprosiła wszystkich urażonych zdjęciami. Jak podkreślono, sesje zdjęciowe w magazynie „zawsze są niekonwencjonalne i zrobione z podejściem raczej artystycznym niż typowo modowym. Naszym głównym celem jest stworzenie artystycznych zdjęć – z przesłaniem modowym w tle, zamiast na pierwszym planie”.

Zdjęcia zostały usunięte ze strony magazynu, jednak dzięki dziennikarzom Jezebel.com przedostały się do sieci i sami możecie je ocenić na obrazkach załączonych do newsa.

Vice sesja - 3

Vice sesja - 4

Vice sesja - 5

fot. Vice Magazine

Tematy: , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy