Salman Rushdie – przemiana z człowieka na wygnaniu w duszę towarzystwa?

29 marca 2012


Czy Salman Rushdie przeszedł zaskakującą przemianę? Zdaniem dziennika „The New York Times” pisarz w ciągu ostatnich dwudziestu kilku lat z człowieka na wygnaniu przemienił się w duszę towarzystwa, celebrytę, brylującego na nowojorskich imprezach.

Jako dowód gazeta podaje, że tylko w ostatni wtorek autor „Dzieci północy” widziany był na dwóch imprezach, z czego jedna to uroczysty obiad sponsorowany przez Dom Pérignon i Booktrack. Rushdie na imprezach nie tyle bywa, co wręcz bryluje. Prowadzi ożywione rozmowy z pięknymi kobietami, tańczy, chodzi na spotkania zaprzyjaźnionych artystów, a nawet z Michaelem Stipem z R.E.M. był gospodarzem wieczoru charytatywnego zorganizowanego przez modelkę Topaz Page-Green.

Zdaniem autorki artykułu pisarz kontynuuje tym samym styl literackiej sławy, z którego znany był w latach 50. i 60. Truman Capote, a przez kolejne dwie dekady Norman Mailer. Z tym drugim Rushdiego łączy zresztą pokaźna ilość związków. O ile jednak Mailer „dorobił” się w sumie sześciu żon, o tyle Rushdie może się na razie pochwalić czwartą.

Aktywność pisarza widoczna jest również w Internecie. Rushdie regularnie umieszcza wpisy i opinie na swoich kontach na Twitterze i Facebooku, założył także Tumblr, gdzie czasami publikuje fragmenty swej twórczości.

Przyjaciele pisarza przypisują jego wszechobecność nieustającej ciekawości a także poczuciu bezpieczeństwa, jakie przez wiele lat było dla Rushdiego jedynie marzeniem.

Poniżej zamieszczamy kilka wybranych zdjęć z imprez i bankietów, na których Rushdie bawił się doskonale:

Tematy: , ,

Kategoria: newsy