Salman Rushdie napisał powieść inspirowaną „Don Kichotem”

9 marca 2019


Salman Rushdie napisał nową powieść. „Quichotte” to ? jak już tytuł podpowiada ? historia inspirowana klasycznym dziełem Miguela de Cervantesa o przygodach Don Kichota. Książka ukaże się w Wielkiej Brytanii pod koniec sierpnia.

Głównym bohaterem powieści Rushdiego jest tytułowy Quichotte, starzejący się komiwojażer, mający obsesję na punkcie „nierzeczywistej rzeczywistości” telewizji. Mężczyzna zakochuje się w gwieździe małego ekranu i wyrusza w pikarejską wyprawę przez Amerykę, by udowodnić, że jest godny jej ręki.

Zgodnie z zapowiedzią wydawcy będzie to tragikomiczna opowieść o obłąkanych czasach, w której autor mierzy się z takimi tematami, jak: relacje ojciec-syn, kłótnie z rodzeństwem, rasizm, kryzys opioidowy, cyberszpiegostwo i koniec świata. Przy okazji książka ma być pomysłowym hołdem dla Cervantesa i jego najsłynniejszego dzieła.

W styczniu 2018 roku w rozmowie z „The Guardian” Rushdie tak mówił o ponownej lekturze „Don Kichota”: „To skomplikowane doświadczenie. Z jednej strony postacie Don Kichota i Sanczo Pansy są tak pięknie skonstruowane, jak je zapamiętałem, a idea człowieka z determinacją postrzegającego świat według swej własnej wizji, pomimo wszelkich przeciwstawnych dowodów, wydaje się uderzająco współczesna. Z drugiej strony, ileż razy jeszcze błędny rycerz i Sanczo zostaną pokonani i pozostawieni w bólu w przydrożnych rowach? 'Największa powieść, jaką kiedykolwiek napisano’ ? sam raz za tym głosowałem ? okazuje się po prostu trochę powtarzalna. Aby uprzyjemnić sobie czytanie, co kilkaset stron robię przerwę i czytam książki innych autorów”.

Czy wersja Rushdiego uniknie powtarzalności Cervantesa? O tym przekonanym się niebawem. Światowa premiera powieści „Quichotte” zaplanowana jest na 29 sierpnia. Poniżej możecie zobaczyć okładkę amerykańsko-kanadyjskiego wydania książki.

[am]
fot. Luiz Munhoz/Fronteiras do Pensamento/Flickr
źródło: The Bookseller, The Guardian, Publishers Weekly

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy