Są pieniądze na remont domku, w którym mieszkał Ryszard Kapuściński. W budynku powstanie centrum reportażu

17 maja 2021

Dwa domki fińskie na Polu Mokotowskim, wliczając ten, w którym mieszkał po wojnie Ryszard Kapuściński, zostaną przekształcone w centrum reportażu. Będzie to możliwe dzięki 2 milionom złotych, które przyznała na ten cel Rada m.st. Warszawy.

Domki fińskie to pozostałość ponad 160 podobnych chatek podarowanych Warszawie w 1945 roku przez ZSRR. Ojciec Kapuścińskiego otrzymał jeden z nich, ponieważ pracował w Społecznym Przedsiębiorstwie Budowlanym. „Ten ciasny domek bez łazienki, bez centralnego ogrzewania był luksusem, był szczęściem, gdyż dotąd gnieździliśmy się (rodzina czteroosobowa) w maleńkiej kuchni, w ruinach, na terenie magazynów cementu i cegły” – wspominał po latach pisarz w „Spacerze porannym”.

Do naszych czasów przetrwały jedynie dwa domki, w tym ten, gdzie przez dekadę mieszkali Kapuścińscy. Stan chatek jest jednak bardzo zły. Remont planowano od lat – został przewidziany w projekcie modernizacji parku, którego założenia powstały w konsultacjach społecznych w 2016 roku. Teraz wreszcie miasto przyznało na ten cel pieniądze, co ucieszyło Rene Maisner, córkę pisarza, i żonę Alicję Kapuścińską.

Jeden z zachowanych domków fińskich na Polu Mokotowskim (fot. Adrian Grycuk/Wikimedia Commons).

„Chciałybyśmy jako spadkobierczynie wyrazić nasze gorące i entuzjastyczne poparcie dla inicjatywy Rady Miasta i Prezydenta Warszawy. Deklarujemy chęć współpracy przy rewitalizacji miejsca, z którym Ryszard Kapuściński był przez wiele lat związany, i do którego zawsze chętnie powracał” – napisały we wspólnym oświadczeniu Rene Maisner i Alicja Kapuścińska.

„Ryszard Kapuściński to postać nietuzinkowa, wybitny reportażysta, pisarz i publicysta. Do dziś jest wzorem dla wielu autorów. W jednym z fińskich domków na Polu Mokotowskim spędził lata swojej młodości. Tu dorastał, spacerował i rozmyślał, upamiętnia to ścieżka jego imienia. Jej zwieńczeniem będzie planowane od lat centrum reportażu, miejsce otwarte na inicjatywy kulturalne i społeczne” – powiedział po sesji rady prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Domek Kapuścińskiego będzie służył jako miejsce wydarzeń, programów literackich, edukacyjnych i animacyjnych. Wydarzenia kulturalne odbywać się będą również w drugiej chatce. W domkach planowane są też międzynarodowe programy dla twórców literatury. Obok nich powstanie ogród społecznościowy i kameralna scena plenerowa.

Załączone o góry zdjęcie przedstawia wizualizację domków po remoncie.

[am]
fot. główna i źródło: UM Warszawa

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy