Rzeźba z książki obrazuje problematykę zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych

14 listopada 2012


Student ostatniego roku projektowania graficznego i początkujący artysta Thomas Wightman w ramach projektu przygotowywanego dla Edinburgh Napier University wykonał rzeźbę książkową obrazującą problematykę zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych (OCD).

Zadanie polegało na wykorzystaniu wybranego środka przekazu (w tym wypadku książki) do sformułowania jasnego przesłania. Przy pomocy książki Wightman chciał oddać cierpienie i uczucia towarzyszące osobom borykającym się z OCD.

„Na początku książka jest zamknięta (patrz zdjęcie u góry), ukrywając uzależnienie przed zasięgiem wzroku w taki sam sposób jak ci, którzy ukrywają uzależnienia przed bliskimi i przyjaciółmi. Jednak kiedy książka zostanie otwarta, to ujawniają się chaotyczne emocje, jakie odczuwała dana osoba.”

„Ataki paniki są mocno związane z zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi i chciałem przekazać to poprzez metaforę statku tonącego w wirze obsesji. Ponadto do objawów ataku paniki należy utrata oddechu, odbierana w taki sam sposób jak u tonącego w wodzie. Chciałem jednak dodać kotwicę i typograficzne liny, pokazujące, że problemy mogą zostać rozwiązane, a statek może zostać uratowany w taki sam sposób jak ci, którzy cierpią na zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, gdy otrzymują właściwe leczenie.”

Powyższy projekt jest kolejną w dorobku młodego grafika realizacją, przy tworzeniu której wykorzystał materię książki. Wcześniejsze znaleźć możecie wśród jego prac zamieszczonych tutaj.

fot. Thomas Wightman

Tematy: , ,

Kategoria: newsy