Rzeczy osobiste Philipa Rotha wystawione na aukcję

18 lipca 2019


W galerii aukcyjnej Litchfield Auctions wystawione zostaną na sprzedaż rzeczy osobiste należące do zmarłego w ubiegłym roku Philipa Rotha. Licytacja zaplanowana jest na 20 lipca.

Przedmioty, które będzie można kupić, pochodzą z apartamentu pisarza w Upper West Side na Manhattanie, gdzie żył i pracował aż do śmierci. Aukcja obejmuje zarówno codzienne rzeczy użytkowe, jak również reprodukcje dzieł, akcesoria pisarskie i kiczowate pamiątki.

Wielbicieli literatury z pewnością najbardziej zainteresują maszyny do pisania należące do Rotha, ale nie brak też kanapy, foteli, krzeseł, stołów, szafek, sprzętu stereo, sztućców, walizki na kółkach, rzeźbionej w drewnie wazy z owocami, starego dzwonka szkolnego, słomianej żyrafy czy ekranu kominkowego.

Pisarz posiadał również wyszczerbiony talerz na ścianę z wizerunkiem Richarda Nixona i jego żony Pat ? dowód poczucia humoru Rotha, zważywszy na fakt, jak potraktował niesławnego prezydenta USA w powieści „Nasza klika”.

Tych, którzy znają literackie zainteresowania Rotha, nie zdziwią znajdujące się w jego kolekcji muzealne reprodukcje szkiców Brunona Schulza. Dołączona do nich jest lista prac autora „Sklepów cynamonowych” z wystawy, które odbyła się w Polsce w 1973 roku.

Łącznie na sprzedaż trafi ponad 120 przedmiotów. Ceny wywoławcze zaczynają się od 30 dolarów i według szacunków najczęściej nie powinny przekroczyć kilkuset dolarów.

Informacja o zapowiadanej licytacji zrodziła pytania o to, czy fetyszyzacja życia pisarzy nie zaszła już za daleko. Spadkobiercy próbują zarobić dosłownie na wszystkim, czego dotknął znany autor. To oczywiste przecież, że za zwykłą słomianą żyrafę nikt nie dałby od 30 do 50 dolarów. Kiedy jednak kolekcjonerzy dowiadują się, że stała w rogu pokoju gościnnego w apartamencie Philipa Rotha, podejście do ceny natychmiast się zmienia. Z drugiej strony przynajmniej ktoś docenia ich wartość, a nie jak to miało miejsce niedawno w przypadku polskiej autorki komiksów Szarloty Pawel, której rzeczy osobiste wylądowały na śmietniku.

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy