Ryszard Ćwirlej i Katarzyna Puzyńska w składzie jury Nagrody Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego za Kryminalny Debiut Roku

25 kwietnia 2022

W Toruniu ogłoszono nazwiska jurorów Nagrody Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego za Kryminalny Debiut Roku. W składzie, który będzie oceniał książki w pierwszej edycji konkursu, znaleźli się znani twórcy kryminałów Ryszard Ćwirlej (na zdj.) i Katarzyna Puzyńska.

Ustanowiona przez marszałka województwa kujawsko-pomorskiego nagroda jest pierwszym w Polsce uhonorowaniem twórców debiutujących w literaturze kryminalnej. „Czytelnicy chętnie sięgają po kryminały. Cieszę się, że jesteśmy organizatorami projektu, który wspiera utalentowanych debiutantów” – mówi marszałek Piotr Całbecki. „Mam nadzieję, że nagroda pozwoli rozwinąć skrzydła młodym pisarzom” – dodaje.

Nagroda ma ogólnopolski i cykliczny charakter. Zgodnie z zapowiedzią będzie przyznawana także w kolejnych latach. Zwycięski kryminał, powieść sensacyjną lub thriller wybierze czteroosobowe jury, którego skład właśnie poznaliśmy.

Funkcję przewodniczącego jury będzie pełnił Ryszard Ćwirlej, twórca podgatunku powieści neomilicyjnej, autor cykli kryminałów poznańskich i wykładowca na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W kapitule znalazła się również Katarzyna Puzyńska, autorka popularnej sagi kryminalnej o Lipowie i książek poświęconych kulisom pracy w policji. Wraz z nimi debiutanckie książki oceniać będzie Agata Koss-Dybała, dziennikarka od 25 lat związana z Radiem Lublin, autorka i reżyserka słuchowisk. Sekretarzem jury został Rafał Moczkodan, nauczyciel akademicki, literaturoznawca i szkoleniowiec zajmujący się kreatywnością, krytyką literacką oraz zastosowaniem narzędzi ICT w praktyce polonistycznej i copywriterskiej.

„Ocena książek, które zostaną wysłane na konkurs, to naprawdę duża przyjemność. Będziemy robić to, co lubimy – będziemy czytać kryminały. Wśród nich na pewno będą tytuły, do których sami byśmy nie dotarli. W Polsce wydaje się bardzo dużo kryminałów, każdego roku jest to około 400 nowych pozycji. Wiele z nich to debiuty powieściowe. Chcemy wyłowić ten najlepszy. To nie lada sztuka, ale też – jak już powiedziałem – wielka przyjemność. I satysfakcja. Mam nadzieję, że dzięki temu konkursowi uda nam się odkryć kolejną przyszłą gwiazdę polskiego kryminału” – powiedział przewodniczący jury, Ryszard Ćwirlej.

Zgłoszenia do nagrody przyjmowane są do 16 maja. Każde polskie wydawnictwo może przesłać na adres Książnicy Kopernikańskiej maksymalnie pięć różnych powieści (każdą w pięciu egzemplarzach) opublikowanych w 2021 roku. W pierwszej połowie listopada poznamy autorów nominowanych do nagrody. Nazwisko laureata lub laureatki ogłoszone zostanie podczas gali, która odbędzie się w ostatni weekend listopada.

Zwycięzca otrzyma statuetkę autorstwa toruńskiego rzeźbiarza-medaliera Sebastiana Mikołajczaka oraz 25 tysięcy złotych brutto. Dodatkowo Książnica Kopernikańska przekaże laureatowi nagrodę specjalną w wysokości 3 tysięcy złotych brutto za udział w spotkaniach autorskich w województwie kujawsko-pomorskim.

Przyznanie nagrody poprzedzą liczne wydarzenia promujące twórczość rodzimych autorów kryminałów w ramach projektu „Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i Pomorze”. W planach są spotkania autorskie ze znanymi polskimi twórcami, warsztaty pisarskie, panele dyskusyjne oraz spotkania z ekspertami (technikiem kryminalistyki, lekarzem sądowym, prokuratorem).

Na spotkaniu otwierającym projekt (21 kwietnia) pojawiła się Katarzyna Bonda, w następnych miesiącach do Torunia przyjadą Robert Małecki (5 maja), Katarzyna Puzyńska (26 maja), Ryszard Ćwirlej (9 czerwca), Maciej Siembieda (15 września), Marta Matyszczak (20 października) i Wojciech Chmielarz (26 listopada).

Booklips.pl jest patronem medialnym Nagrody Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego za Kryminalny Debiut Roku.

[am]
fot. Ryszarda Ćwirleja: Tomasz Dorawa/Książnica Kopernikańska w Toruniu

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy