Rysunek z „Chatki Puchatka” trafi na aukcję

12 listopada 2014

misie-patysie-ilustracja-1
9 grudnia w domu aukcyjnym Sotheby?s w Londynie zostanie wystawiona na aukcji jedna z najbardziej znanych ilustracji w historii angielskiej literatury. Chodzi o rysunek tuszem, jaki Ernest H. Shepard wykonał do klasycznej książki dla dzieci A. A. Milne’a pt. „Chatka Puchatka”.

Ilustracja przestawia Kubusia Puchatka grającego na mostku w „Misie-Patysie” razem z Prosiaczkiem i Krzysiem. Po raz pierwszy została opublikowana w 1928 roku i od ponad 40 lat znajduje się w prywatnej kolekcji. W komunikacie prasowym Sotheby?s pisze, że „ta ilustracja może być zaliczana do najpopularniejszych i najbardziej lubianych odniesień kulturowych w literaturze angielskiej”, dlatego specjaliści spodziewają się, że kwota, jaką będzie trzeba za nią zapłacić, osiągnie pułap od 100 do 150 tysięcy funtów.

Drewniany mostek, który był inspiracją do ilustracji, jest znany jako most Posingford i znajduje się na farmie Hartfield w East Sussex. W 1970 roku most popadł w ruinę, 9 lat później został wyremontowany i ponownie otwarty przez Christophera Milne?a, syna autora. Z uwagi na ogromną liczbę turystów, jaka przez następne lata przewinęła się przez to miejsce, 1999 roku podjęto decyzję o przebudowie mostu. Mistrzostwa Świata w „Misie-Patysie” odbywają się już od dwudziestu lat na jednej ze śluz wodnych na Tamizie.

Poniżej możecie zobaczyć sprzedawaną ilustrację Ernesta H. Sheparda do „Chatki Puchatka” w pełnej okazałości:

misie-patysie-ilustracja-2

[aw]

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: newsy