Ruszyło głosowanie na towarzyszącą Angelusowi Nagrodę Czytelników im. Natalii Gorbaniewskiej

18 września 2020

Ruszył plebiscyt na najlepszą książkę spośród zakwalifikowanych do finału Angelusa. Ta publikacja, która zdobędzie najwięcej głosów, otrzyma Nagrodę Czytelników im. Natalii Gorbaniewskiej. Wręczenie obu nagród odbędzie się podczas uroczystej gali 17 października.

Siedem lat temu jury Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus postanowiło uczcić pamięć Natalii Gorbaniewskiej, ustanawiając nagrodę jej imienia. Natalia Gorbaniewska była rosyjską poetką, dziennikarką, tłumaczką literatury polskiej oraz pierwszą przewodniczącą jury Angelusa. Jest to honorowe wyróżnienie dla jednej z siedmiu książek finałowych, którą wskaże publiczność. Nagrodę otrzymał w roku 2014 Pavol Rankov. W 2015 roku laureatem został Lucian Dan Teodorovici, w 2016 – Varujan Vosganian, w 2017 nagrodę otrzymała Andrea Tompa, w 2018 Maciej Płaza – pierwszy polski laureat Angelusa, a rok temu Jurij Wynnyczuk.

Od 2020 roku zmienia się charakter Nagrody Czytelników im. Natalii Gorbaniewskiej. Dotąd to wyróżnienie przyznawane w internetowym plebiscycie miało charakter symboliczny, od tego roku laureatka lub laureat zostaną zaproszeni na koszt organizatora na trzymiesięczne stypendium pisarskie do Wrocławia. Plebiscyt internetowy Nagrody im. Natalii Gorbaniewskiej zakończy się 16 października. Swój głos można oddać na stronie www.angelus.com.pl. Głosujemy na jedną z książek, które do finału Angelusa wyłoniło jury. Oto lista tytułów:

  • Kapka Kassabova „Granica. Na krawędzi Europy”, tłum. Maciej Kositorny, wyd. Czarne (Bułgaria),
  • Siergiej Lebiediew „Dzieci Kronosa”, tłum. Grzegorz Szymczak, wyd. Claroscuro (Rosja),
  • Mikołaj Łoziński „Stramer”, Wydawnictwo Literackie (Polska),
  • Tania Malarczuk „Zapomnienie”, tłum. Marcin Gaczkowski, wyd. Warstwy (Ukraina),
  • Paweł Piotr Reszka „Płuczki. Poszukiwacze żydowskiego złota”, wyd. Agora (Polska),
  • Goran Vojnović „Moja Jugosławia”, tłum. Joanna Pomorska, Wydawnictwo Akademickie Sedno (Słowenia),
  • Serhij Żadan, „Internat”, tłum. Michał Petryk, wyd. Czarne (Ukraina).

Natalia Gorbaniewska była rosyjską poetką, dziennikarką, tłumaczką literatury polskiej. Działała w ruchu obrony praw człowieka. Aktywnie uczestniczyła w rosyjskim samizdacie, m.in. jako twórczyni i pierwsza redaktor legendarnej „Kroniki Wydarzeń Bieżących”. Była jedną z ośmiu osób, które brały udział w demonstracji na placu Czerwonym 25 sierpnia 1968 roku przeciw wkroczeniu wojsk Układu Warszawskiego do Czechosłowacji. Została aresztowana w 1969 roku, a po pobycie w więzieniu śledczym i przymusowym więzieniu psychiatrycznym – zwolniona w lutym 1972 roku. Trzy lata później wyemigrowała z ZSRR. Od 1976 roku mieszkała w Paryżu. Pracowała jako dziennikarka w Radiu Swoboda, współpracowała z rosyjskimi pismami emigracyjnymi. Za przekłady literatury polskiej, m.in. Czesława Miłosza, Józefa Mackiewicza i Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, otrzymała nagrodę Polskiego PEN Clubu (1992). Była też laureatką nagrody paryskiej „Kultury” i Nagrody im. Jerzego Giedroycia (2005). W 2006 roku przyjęła polskie obywatelstwo. Zmarła w listopadzie 2013 roku.

Nazwisko laureatki bądź laureata tegorocznej edycji Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus i Nagrody Czytelników im. Natalii Gorbaniewskiej poznamy 17 października. Wyróżnienia wręczone będą podczas połączonej gali Angelusa i Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius, która zazwyczaj przyznawana jest w maju, ale w tym roku w wyniku pandemii przesunięta została na jesień. Gala ma być też kulminacyjnym momentem jesieni we Wrocławiu Mieście Literatury, kilkutygodniowego maratonu festiwali i wydarzeń literackich, w skład których wejdą m.in. obchody rocznicy przyznania Nobla Oldze Tokarczuk, Bruno Schulz. Festiwal, Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius, wydarzenia wokół nagród Angelus i Silesius, Międzynarodowy Festiwal Opowiadania czy projekt „Wrocławiu, marsz do księgarni!”.

[am]

Tematy: , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy