Ruszyło głosowanie na Nagrodę im. Natalii Gorbaniewskiej. Czytelnicy mogą wybrać najlepszą książkę spośród finałowej siódemki Angelusa 2022

16 września 2022

Z końcem sierpnia ogłoszono siedem książek nominowanych do tegorocznej edycji Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Zwycięzcę bądź zwyciężczynię poznamy 15 października. Swoje wyróżnienie, czyli Nagrodę im. Natalii Gorbaniewskiej, będą mogli wręczyć też czytelnicy. Głosowanie właśnie się rozpoczęło i potrwa do 14 października.

Nagroda Gorbaniewskiej pierwszy raz wręczona została w 2014 roku. Po śmierci pierwszej przewodniczącej jury Angelusa, Natalii Gorbaniewskiej, pozostali członkowie jury postanowili uczcić jej pamięć, ustanawiając nagrodę jej imienia. Początkowo wyróżnienie to miało charakter symboliczny, ale od 2020 roku wiąże się z trzymiesięczną rezydencją literacką we Wrocławiu, na którą zapraszany jest autor bądź autorka nagrodzonej książki.

O wyborze zwycięzcy tej nagrody decyduje nie jury, lecz czytelnicy, którzy mogą oddać głos na jedną z siedmiu finałowych książek w plebiscycie internetowym trwającym do 14 października. Głosowanie odbywa się na stronie www.angelus.com.pl.

Książki, które trafiły do finału Angekusa to:

  • Alhierd Bacharewicz „Sroka na szubienicy”, tłum. Igor Maksymiuk, Jan Maksymiuk, wyd. Fundacja Pogranicze i Ośrodek „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” (Białoruś),
  • Kapka Kassabova „W stronę Ochrydy. Podróż przez wojnę i pokój”, tłum. Krzysztof Środa, Wydawnictwo Czarne (Bułgaria),
  • Zoltán Mihály Nagy „Szatański pomiot”, tłum. Daniel Warmuz, wyd. Warsztaty Kultury (Węgry),
  • Edward Pasewicz „Pulverkopf”, wyd. Wielka Litera (Polska),
  • Jaroslav Rudiš „Ostatnia podróż Winterberga”, tłum. Małgorzata Gralińska, wyd. Książkowe Klimaty (Czechy),
  • Andrzej Stasiuk „Przewóz”, Wydawnictwo Czarne (Polska),
  • Katarzyna Surmiak-Domańska „Czystka”, Wydawnictwo Czarne (Polska).

W tym roku wybór finalistów zawdzięczamy nowemu jury pod przewodnictwem Martina Pollacka, austriackiego pisarz i tłumacza literatury polskiej, laureata Angelusa z 2007 roku. Wraz z nim w gremium jurorskim zasiedli: Wojciech Browarny (literaturoznawca, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego), Kinga Dunin (socjolożka, publicystka, krytyczka literacka), Michał Nogaś (dziennikarz radiowy i prasowy związany obecnie z „Gazetą Wyborczą” i Radiem Nowy Świat), Mykoła Riabczuk (ukraiński krytyk literacki i eseista), Justyna Sobolewska (krytyczka literacka, dziennikarka tygodnika „Polityka”) oraz Andrzej Zawada (krytyk i historyk literatury, professor emeritus Uniwersytetu Wrocławskiego).

Natalia Gorbaniewska była rosyjską poetką, dziennikarką, tłumaczką literatury polskiej. Działała w ruchu obrony praw człowieka. Aktywnie uczestniczyła w rosyjskim samizdacie, m.in. jako twórczyni i pierwsza redaktor legendarnej „Kroniki Wydarzeń Bieżących”. Była jedną z ośmiu osób, które uczestniczyły w demonstracji na placu Czerwonym 25 sierpnia 1968 roku przeciw wkroczeniu wojsk Układu Warszawskiego do Czechosłowacji. Aresztowana w 1969 roku, zwolniona w lutym 1972 roku, po pobycie w więzieniu śledczym i przymusowym więzieniu psychiatrycznym. Wyemigrowała z ZSRR w 1975 roku. Od 1976 roku mieszkała w Paryżu. Pracowała jako dziennikarka w Radiu Swoboda, współpracowała z rosyjskimi pismami emigracyjnymi. Za przekłady literatury polskiej, m.in. Czesława Miłosza, Józefa Mackiewicza i Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, została w 1992 roku nagrodzona przez Polski PEN Club. Była laureatką nagrody paryskiej „Kultury” i Nagrody im. Jerzego Giedroycia. W 2006 roku przyjęła polskie obywatelstwo. Zmarła w listopadzie 2013 roku.

Jako pierwszy Nagrodę im. Natalii Gorbaniewskiej otrzymał w 2014 roku Pavol Rankov. W 2015 roku laureatem został Lucian Dan Teodorovici, w 2016 – Varujan Vosganian, w 2017 nagrodę wręczono Andrei Tompie, w 2018 pierwszym polskim laureatem został Maciej Płaza, w 2019 czytelnicy wskazali Jurija Wynnyczuka, w 2020 roku – Siergieja Lebiediewa, a rok temu Katerynę Babkinę.

Gala Angelusa, podobnie jak w latach poprzednich, będzie punktem kulminacyjnym odbywającego się we Wrocławiu Bruno Schulz. Festiwalu. Wtedy też dowiemy się, kto otrzyma tegoroczną Nagrodę im. Natalii Gorbaniewskiej.

[am]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy