Ruszyła kampania zachęcająca do rzucenia palenia stylizowana na reklamy fikcyjnych powieści kryminalnych

3 czerwca 2015

koniec-z-papierosem-1
31 maja, w Światowym Dniu bez Papierosa, Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej wystartował z pomysłową kampanią mającą na celu zachęcić Polaków do rzucenia palenia. Plakaty informujące o akcji wystylizowano na reklamy fikcyjnych powieści kryminalnych.

Powolne i często przez wiele lat bezobjawowe wyniszczanie organizmu przez papierosy zainspirowało twórców kampanii „Koniec z papierosem” do oparcia komunikacji o serię reklam nieistniejących powieści kryminalnych, gdzie rolę zabójcy odgrywa papieros. W ten sposób powstały plakaty kampanii, które za pomocą odwołujących się do wyobraźni odbiorców tytułów nowej na rynku wydawniczym „Serii z dymkiem” opowiadają tragiczne historie ofiar papierosa tj. „Dzienniki seryjnego zabójcy”, „Prosto w serce” czy „Do utraty tchu”.

„Długo zastanawialiśmy się, jak zahaczyć w nietypowy sposób palaczy. Pomyśleliśmy, że książki, a szczególnie modne teraz kryminały mogą być fajną metaforą. Wymyśliliśmy więc fikcyjną trylogię kryminalną, która pozwoliła nam trochę odróżnić się w komunikacji na temat palenia i mamy nadzieję zaintrygować trochę palaczy” – mówi Patrycja Rzucidło-Zając, dyrektor ds. komunikacji i projektów społecznych Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej.

koniec-z-papierosem-2

Dzięki tej formule udało się w niestandardowy sposób dotrzeć do świadomości palaczy w miejscach, których do tej pory nie wykorzystywano w komunikacji z osobami uzależnionymi od nikotyny. „Pomiędzy książkami w kilkunastu księgarniach i bibliotekach w Polsce można od poniedziałku natknąć się na 'reklamy’ naszych fikcyjnych kryminałów, a także otrzymać zakładki do książek z informacją o kampanii. Mamy nadzieję, że taka forma przekazu pomoże przekonać palaczy do podjęcia próby rzucenia nałogu” – dodaje Patrycja Rzucidło-Zając.

Skoro już z kampanią trafiono do księgarń i bibliotek, nieodparcie rodzi się pytanie, czy same książki mogą wspomóc walkę z nałogiem, na przykład poprzez zajęcie czymś innym umysłu. „Mamy nadzieję że tak. Są to jednak bardzo indywidualne sposoby i każdy palacz inaczej będzie reagował na taką 'terapię'” – wyjaśnia Patrycja Rzucidło-Zając, podkreślając, że „książek nie należy jednak lekceważyć – wiele osób twierdzi, że rzuciło palenie dzięki bestsellerowej książce Allena Carra 'Jak skutecznie rzucić palenie’ ? mówiła o tym między innymi przyjaciółka naszej kampanii ? aktorka Dorota Stalińska, która od pięciu lat nie pali właśnie dzięki tej książce”.

koniec-z-papierosem-3

Jak wylicza Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, palenie papierosów jest co roku odpowiedzialne za przedwczesną śmierć 5 milionów dorosłych osób na całym świecie. Nie jest to już sprawa „bezpiecznego nałogu”, który daje ukojenie i relaks, ale przewlekła choroba. Palenie papierosów wyniszcza cały organizm. Powoli i sukcesywnie poprzez wdychanie dymu z papierosa powoduje wchłanianie się toksycznych substancji do krwioobiegu i rozprowadzanie ich po całym organizmie, co wpływa negatywnie na wszystkie narządy, układy i funkcje życiowe. Wszystko przez złożoną obróbkę chemiczną, której poddawany jest papieros, która sprawia, że znajduje się w nim ponad 4 tysiące niebezpiecznych substancji, w tym aż 40 rakotwórczych.

Palenie to przewlekła choroba, która nieleczona może być śmiertelna. Choć atakuje pomału i czasem przebiega bezobjawowo przez wiele lat – zawsze prowadzi do poważnych powikłań. Nadciśnienie, zawał serca, choroby układu oddechowego czy rakotwórcze zmiany komórkowe ? to jedne z wielu możliwych konsekwencji palenia.

Więcej informacji na temat kryminalnej kampanii oraz metod radzenia sobie z jej antybohaterem, cichym zabójcą, znajdziecie na stronie koniecpapierosa.pl.

koniec-z-papierosem-4

[am]

Tematy: , ,

Kategoria: newsy